Езически храмов комплекс, съставен от една сграда с верижни помещения разкриха археолозите на Ковачевското кале по време на разкопките това лято.
Според ръководителя на проучванията доц. Олег Александров комплексът прилича на малък манастир, в чиито двор има два храма. Строежът най-вероятно се отнася до първоначалния период от строителството на крепостта между 324 и 330 г. по времето на император Константин I и преместването на столицата на Римската империя от Рим в Константинопол. Половин век по-късно комплексът е демонтиран и десакрализиран.
Миналата година на два големи сектора от крепостта беше приложен метода на електрическата томография. Така учените установяват трасетата на три улици и попадат на голям площад в центъра на калето. Специалистите „виждат“ и три сгради. Една от тях се намира на малко възвишение и има много голямо предверие.
Тази сграда, казва доц. Олег Александров, вероятно, е главната сграда на крепостта, където може да бъде намерен надпис с името на калето. По време на тазгодишните теренни работи административно здание не е открито, а пред очите на археолозите се появява култовият комплекс.
По думите на доц. Александров, който е специалист по латинските надписи в Северна България, много често общението с бога в онази епоха става чрез издигането на жертвеници. На тях се споменава името на божеството, неговите епитети, човекът, който е издигнал посвещението, както и името на селището. Археолозите се надяват, ако не още тази година, то по-късно ще попаднат на следи от надписи, които да разкрият името на Ковачевското кале.
Още подробности може да чуете в репортажа на Миглена Стефанова.
Популярният джаз певец Васил Петров тази година избра Силистра и Шумен, за да отпразнува с концерт рождения си ден и Международния ден на джаза. Заедно със Симфониета Шумен ще бъдат представени различни джаз стандарти, както и разнообразна музика от другите стилове, които са част от репертоара на изпълнителя. Концертът в Шумен ще бъде специален и..
Тази година общинският фонд "Култура", който финансира творческите идеи на шуменци – от деца до възрастни, навършва 25 години. Благодарение на фонда, за това време са издадени десетки книги, реализирани са много концерти и изложби. Само през миналата година повече от 60 са реализираните творчески проекти. Всеки може да кандидатства за..
Постановката „Откога те чакам“ на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена на 28 април, понеделник, от 13:30 ч. в Общинския младежки дом в Шумен. Тя гостува на шуменска сцена по покана на Община Шумен и Превантивно-информационния център (ПИЦ) към Общинския съвет по наркотични вещества (ОбСНВ). Спектакълът разглежда темата..
Писателката Кармен Мишу идва в Шумен, за да представи своя последен роман „Дъжд“. Книгата ни връща към времената на Априлското въстание, Освобождението и годините след това, без историческата сюжетна линия да бъде водеща. Във фокуса на романа е историята на предприемача и благодетел Христо Бобеков, неговата нелека съдба на сирак и баладичната..
Пролетният салон е символичното начало на новата творческа година за Дружеството на шуменските художници и за Представителството на Съюза на българските художници в Шумен. И последното му издание, което се открива днес, се радва на засилен интерес от страна на творците. В изложбата участват 39 автори с над 60 картини, фотографии и малки пластики...
За 7-ма поредна година в с. Драгоево ще се проведе фестивалът „Драгоево пее и танцува“. Празникът ще е изпълнен с богата програма и ще бъде силен тласък за културните мероприятия през пролетния и летния сезон в община Велики Преслав. Предстоят много настроение и празничност за всички ни с български песни, танци и традиционни кулинарни..
Могат ли стиховете ни да прашасат на рафта, когато съчетават вечните теми на любовта и пролетта с модерния дигитален подход? Отговорът на този по-скоро реторичен въпрос е очевиден. Именно с тази мисъл се е зародила и идеята за стихосбирката „Лири в 8/8“. Тези 8 стихотворения на осмокласничките Анжелика Димитрова, Ани Дякова, Джанай Мехмед,..