Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прогресът на Нургюл Салимова

Нургюл Салимова
Снимка: Anna Shtourman & Мария Емелиянова, FIDE

Нургюл Салимова ще играе тайбрек на финала на Световната купа по шхамат в Баку, Азербайджан. Живеещата в търговищкото с. Крепча 20-годишна гросмайсторка за жени записа две ремита в партиите си на класическа контрола в събота и неделя срещу Александра Горячкина и остава да се опита да спечели във финалния мач в по-късите контроли в тайбрека.

От 14 часа днес предстоят 2 партии на контрола 25 минути + 10 секунди на ход. При ново равенство ще се играят 2 партии на контрола 10 минути + 10 секунди на ход. Ако отново няма излъчен победител, ще се играят партии на блиц– първо на контрола 5 минути + 2 секунди на ход, а след това и на 3 минути +2 секунди на ход. Спечелилата турнира шахматистка ще получи 50 000 долара, а завършилата на второ място - 35 000. Общият награден фонд в секцията за жени е 676 250 долара. 

Припомняме, че за да стигне до финала в Световната купа Салимова победи Чарли Ван Зил, Оливия Киолбаса, Мари Ан Гомес, Варда Медина Аулия, Полина Шувалова и Анна Музичук. Още с класирането си за финала на турнира Салимова получи правото да участва в турнира на претендентките. През 2024 г. той ще излъчи шахматистка, която да играе в мач за световната титла по шахмат с актуалната шампионка.

Как се стигна до блестящото представяне на Нургюл Салимова на тазгодишното изданание на Световната купа, кое прави играта ѝ толкова въздействаща и запомняща се, на какво се дължи прогресът на Нургюл Салимова в професионалния шахматен елит, прие да коментира за Радио Шумен гросмайстор Вячеслав Тиличеев, който е един от треньорите, работили с Нурюл Салимова в близкото минало. Той участва днес в шахматен турнир в Сърбия, играе за сръбската федерация, но продължава да живее в България, вече не в Бургас, а в Пловдив, но продължава да следи за успехите на балгарските шахматисти и да съдейства за развитието на интелектуалния спорт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17

Звънецът бие и на Острова

Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години.  Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..

публикувано на 13.09.24 в 07:56

Полет на мотори в цирка

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..

публикувано на 12.09.24 в 15:54

Важни ли са вещите лица

Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..

публикувано на 12.09.24 в 13:00

Да разчистим бюрата

Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители.  Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..

публикувано на 11.09.24 в 08:17