Българската литература има своята поетеса, която олицетворява аристократизма, финеса, нежността и позитивизма. На 24 август се навършиха 135 години от рождението на Изидора или Дора Габе.
Творбите ѝ рядко оставят възрастните читатели безучастни, поколения деца са израснали с нейните стихове, а животът ѝ е дълга и вълнуваща история.
Дора Габе е дъщеря на руски евреи, преселили се у нас след гоненията на евреите в Русия през 1894 г. Баща ѝ е от рода на левитите, предците на Габе са учители равини – хора с чисто духовни интереси.
Един от най-проникновените проучватели на Дора Габе е известният ни литературен историк Катя Зографова, която в няколко свои книги пише за нея като човек и поет.
Последната студия е публикувана в „Бележити жени на/за България“.
Катя Зографова е автор на определението за Дора Габе "Нейно теменужество". "Теменуги" се казва нейната първата лирическа сбирка, но самата поетеса обичала да носи светла лила, обяснява изследователката. Слабост към цвета са имала и Елисавета Багряна, и Фани Попова-Мутафова. Според Катя Зографова лилавото разкрива противоречивата природа на жената, защото то е и небесен цвят и цвят на греховността.
Чуйте какво ни разкри изследователката за дълбоката и привлекателна Вселена на Дора Габе в интервюто на Миглена Стефанова.
Биографията на Дора Габе е една страхотна авантюра, казва още литераторката Катя Зографова, защото тя е щастливка в своите общения с големи мъже като съпруга ѝ проф. Боян Пенев, като чешкия поет и писател Витезслав Незвал, по –късно и с поета Йордан Стубел. В началото първият неин любим е Яворов.
По повод 135-а годишнина от рождението на Дора Габе на 7 септември целият брой вестник на "Словото днес" ще бъде посветен на годишнината ѝ. В изданието Катя Зографова за първи път публикува писмо между Дора Габе и Йордан Стубел. В него Габе пише, че харесва топлия тон в поезията на Багряна и дори я обича, че след като живее с Боян Пенев тя ще отмъсти за нея.
В Дома на Дора Габе в София в момента се прави нова експозиция с помощта на добричлията Добрин Добрев - Финиотис и това е най-доброто събитие, свързано с годишнината каза още Катя Зографова.
Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар ще направи световната си премиера в САЩ. Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта. “Atlanta Micro Short Film Festival” ще се..
Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден. Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..
Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави. Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..