„Отваряме очи, докосваме сърца“ – този слоган стои начело на Фейсбук страницата на Историческия музей в Попово и това със сигурност не е само красива фраза. Тези думи са самата истина за всички, онези които вече са разгледали неговата експозиция, която няма аналог в страната.
През 2017 година сградата на музея трябва да се санира, но тъй като е паметник на културата изолацията се трябва да се сложи отвътре. Вследствие на това решение старата експозицията вече не може да показва по начина досега.
В същото време от няколко години покойният вече директор Пламен Събев има идеи как да обнови и модернизира пространството. Неговата ранна кончина забавя процесите и новата експозиция на Историческия музей в Попово е открита едва през есента на 2020 година.
Нейната концепция е да не показва и разказва по познатия и очакван начин, да не натоварва посетителите с излишна фактология, а да предизвиква емоции чрез темите, по които е подредена експозицията далеч от очакваната хронология.
Още във фоайето на първия етаж, първата среща с Попово е витрина с макети на култови сгради на градчето, за да знаят хората, къде са попаднали казва директорът на музея Владимир Иванов, с чиито усилия основно е подредена и открита удивителната експозиция.
Експозицията на музея в Попово продължава на втория етаж, където първото, което вижда посетителя са стари снимки, подредени в интересна инсталация, обяснява Владимир Иванов. Според когото, обикновените поповчани, които са живели преди повече от век може да разкажат повече отколкото всякакви табла пълни с информация.
По думите на директора при тях, както никъде в България, се насърчава пипането на експонатите, защото само така емоционално ще се свържеш с миналото ни.
По този повод в музея има няколко атрактивни къта, където с очите, ушите и ръцете си се докосваш до историята.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..