Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Небесните огледала на Виолета

3
Снимка: Личен архив

Художничката Виолета Радкова представя тази вечер поредната си изложба в родния Русе, където е оставила значима следа на сценограф в драматичния театър.

Специалистите отчитат, че авторката е участвала в над 35 самостоятелни изложби в България, Германия, Австрия, Турция, Франция, Русия, Нидерландия.

Почти 75-годишната Виолета Радкова казва, че е от художниците, които рядко излагат картините си. Например в Русе това се случва на 5 години.

Творбите ѝ обаче винаги се отличават заради светлината, която излъчват под различни ъгли, форми и очертания.

Виолета Радкова завършва Националната художествена академия в София. През 1989 г. печели първа награда за сценография за постановката „Музика от Шатровец” на режисьора Стоян Камбарев. През 2001 г. получава Икар за постановките „Елате ни вижте” и „Направи нещо, Мет” и двете на режисьора Стефан Стайчев. Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.

Сега Виолета Радкова показва изложбата „Небесни огледала“, зад която се крие семейна история от двора на ул. „Борисова“ в Русе.

След близо половин век, от юни миналата година Виолета Радкова не е част екипа на русенския театър, не работи и за постановки в Силистра.

Художничката си тръгва сама и предпочита да довърши ненарисуваните си картини, които от години стоят само като ескизи.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Виолета Радкова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лудогорските мигове на Орхан Исмаил

Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“.  Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..

публикувано на 21.02.25 в 07:40

Иконите на Вальо Кулев във филм

Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..

публикувано на 20.02.25 в 09:59

Божествени хармонии на сцената

Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер.  Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..

публикувано на 20.02.25 в 09:52
Цар Борис ІІІ (1894-1943)

Филм за царя

С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..

публикувано на 18.02.25 в 08:34

Васил Петров, децата и джаза

Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Музикален фестивал в Русе

Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март.  64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...

публикувано на 13.02.25 в 08:59

Хаджи Ангеловата къща влиза в новото време

След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..

публикувано на 13.02.25 в 08:17