Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

83 години от Крайовската спогодба

Снимка: Незабравка Кирова

Силистра ще отбележи днес с венци и цветя годишнина  от подписването на Крайовския договор, с който Румъния връща на България Южна Добруджа.

В знак на признание граждани и представители на местна и държавна власти ще се съберат в 11:00 часа пред паметната плоча, посветена на 80-годишнината от събитието.

Подписването на Крайовския договор на 7 септември 1940 година е най-важния акт за населението на Южна Добруджа, заяви Вера Милева от Регионален исторически музей – Силистра.

Това е единственият върховен акт в борбите за национално обединение, който е увенчан с успех, посочи тя.

"На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави", коментира историкът Иван Занов.

"Лошото е, че българският цар отива към позиция на политиката на възможното, а не на националното. Успяваме да си възвърнем към майка България Южна Добруджа, но Северна Добруджа е загърбена. И до ден днешен тя е почти обезбългарена", каза Занов. 

88 000 румънци, заселени от румънските власти, когато територията на Добруджа е окупирана от Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север, докато 65 000 българи от северната част емигрират в родината България, допълни. Иван Занов.

Но свободата на българите в Южна Добруджа не е безплатна. Държавата ни изплаща 1 милиард леи обезщетение за румънската собственост тук.

Подробности от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28

Нов кабинет за специалните деца

Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..

публикувано на 30.01.25 в 15:10

Ремонтират затворено училище

Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище.  Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града.  Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..

публикувано на 30.01.25 в 11:31

Разделното събиране - мисия възможна

Колко ефективна е системата и учат ли се шуменци да изхвърлят разделно отпадъците от опаковки? Следи ли се за това, кои контейнери са пълни и кои не и на какъв интервал се изпразват цветните контейнери?Има ли достатъчно информация за ползите от разделното събиране на отпадъците и как да направим така, че боклуците да могат да се рециклират и..

публикувано на 29.01.25 в 14:24