Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщане в историята преди 115 г.

На 22 септември 1908 година, три десетилетия след освободителната за страната ни Руско-турска война 1877-1878 г., България обявява своята независимост от Османската империя. Така бленуваната от българите независимост не се осъществява веднага, защото Санстефанският договор (19 февруари 1878 г.), който слага край на войната и очертава границите на изконните етнически територии на България, има временен характер.

Истинската съдба на българите се решава няколко месеца по-късно – на 13 юли в Берлин. Там Великите сили подписват договор, който разпокъсва земите, населени предимно с българи. В Северна България е сформирано васалното на Турция Княжество България, на юг от Стара планина – автономната област Източна Румелия, а обширни части от населени с българи земи в Тракия и Македония са оставени под пряката власт на султана. Така борбата за национално обединение и независимост се превръща в основна цел на младата българска държава през първите десетилетия на съществуването ѝ. Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 г. е първата стъпка в тази посока. За следващата – обявяването на пълна независимост от Османската империя – трябва да изчака до 1908 г.

В Османската империя избухва т. нар. Младотурска революция. Именно тогава Австро-Унгария решава да анексира двете бивши османски провинции Босна и Херцеговина, нарушавайки първа Берлинския договор. В същото време избухва стачка в Източните железници – концесионна западна компания, която оперира и във васалните земи на Османската империя. Налице е обща слабост на тогавашния турски режим и младата българска дипломация не пропуска да се възползва от ситуацията.

Правителството начело с Александър Малинов убеждава българския княз Фердинанд да обяви независимостта на България. За място на тържественото събитие е избран старопрестолният град Търново.

В нощта срещу 22 септември 1908 г. министър-председателят посреща княз Фердинанд на военния параход "Хан Крум" край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Велико Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.

Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата "Свети 40 мъченици", а княз Фердинанд приема титлата цар на българите.

България е призната от Османската империя и Великите сили през пролетта на 1909 година.

Денят на независимостта се чества като официален празник от 1990 година.

По публикацията работи: Десислава Спирдонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вдигат с 15% учителските заплати

Минималната основна работна заплата на учителите вече е 2131 лева, а на директорите - 2596 лева.  Това стана факт, след като днес в Министерството на образованието и науката беше подписан анекс към Колективния трудов договор за 15% увеличение на заплатите на учителите, считано от 1 март.  Това съобщи Диян Стаматов, председател на Съюза на..

публикувано на 31.03.25 в 16:01

Пощите с промоция

По повод Великденските празници от 1 до 30 април 2025 г. „Български пощи“ намаляват цената на междуградската куриерска услуга с 20%, информират оттам. През целия месец цената за пратки, приети и доставени в пощенски офиси с тегло от 1,001 до 2,000 кг. ще бъде 4,96 лв. с ДДС, вместо 6,20 лв. с ДДС.  Пратките се доставят до три работни дни в над 1100..

публикувано на 31.03.25 в 13:02
Велоалея в Търговище

Изграждат велоалеи в Търговище

Започва изграждането на велоалеи по протежението на улица „Цар Освободител“ в Търговище. Те ще бъдат реализирани по проект, който се изпълнява в партньорство с община Шумен и се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост, стана ясно на днешна пресконференция с участието на кмета Дарин Димитров, ръководителят на проекта Габриела Антонова и инж...

публикувано на 31.03.25 в 11:45

Моторист с наркотици

34-годишен мъж от Шумен е заловен да управлява мотоциклет след положителна на амфетамин и метамфетамин проба, съобщават от полицията.  Малко след 12:00 часа на 28 март екип на пътна полиция спрял за проверка на бул.“ Симеон Велики“, близо до кръстовището с ул."Алеко Константинов“, водач на мотоциклет Хонда „Пантеон“ с шуменска регистрация...

публикувано на 31.03.25 в 11:34

Кметът инспектира Ученическия стадион

Ремонтът на Ученическия стадион в Шумен трябва да се ускори въпреки напредъка, заяви кметът на община Шумен Христо Христов при проверка на модернизацията на съоражението.  По думите му стадион „Цоньо Василев“ трябва да е готов през месец май.  Той инспектира дейностите по израждането на двете игрища „Футбол 5“ и едно „Футбол 9“, които вече са..

публикувано на 31.03.25 в 11:14

Планово без ток

Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен Понеделник 31.03.2025 Разград Няма прекъсвания за тази област Русе Няма прекъсвания за тази област Силистра В периода  31.03.2025 - 04.04.2025, от 9:00 до 16:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на..

публикувано на 31.03.25 в 06:18

Времето в понеделник

Днес до обяд ще е облачно и мъгливо, на отделни места със слаби превалявания. Около и след обяд облачността ще се разкъса, а видимостта на много места ще се подобри, но ще има условия за купеста облачност и тогава на повече места се очакват краткотрайни валежи от дъжд, не са изключени и гръмотевици. Ще духа предимно слаб югоизточен вятър. Максималните..

публикувано на 31.03.25 в 06:15