Концерт под надслова „Рамо до рамо“ ще изнесе на 2 ноември, четвъртък, Симфониета Шумен. Диригент ще бъде Калина Василева. Солисти ще са флейтистите София-Никол Велинова и Омар Акоста. Гостуването им на шуменска сцена е по проект на Фондация „Европейска музикална академия“. Концертът ще бъде от 18:35 ч. в зала "Проф. Венета Вичева".
Проектът "Рамо до рамо" на Фондация „Европейска музикална академия“ предоставя възможност на млади музиканти да застанат на сцената до кариерно успешен техен колега, който с присъствие да вдъхнови и обедини, а също и да насърчи културата на взаимно уважение и сътрудничество.
София-Никол Велинова е родена в София в 2005 г. В момента е ученичка в 12 клас в НМУ „Любомир Пипков“, катедра „Дървени духови инструменти“, специалност „Флейта“, в класа на проф. Георги Спасов. Тя е първа флейта в Младежка филхармония „Пионер“ към Национале двоец на децата, първа/втора флейта и пиколо като гост- оркестрант в Академичен симфоничен оркестър към НМА „Проф. П. Владигеров“, както и концертмайстор/ първа флейта и пиколо в представителния духов оркестър на НМУ „Любомир Пипков“. Носител е на редица награди за инструменталисти.
Омар Акоста е венецуелско-испански флейтист, композитор, продуцент и преподавател. Номиниран е за Латинските "Грами" награди. Той е един от най-важните представители на авангардната венецуелска музика, открояващ се и в класическата музика, фламенкото и различни стилове на световната музика.
Още за проекта "Рамо до рамо" и за предстоящия концерт, чуйте от разговора на Антоний Димов с Калина Василева и Теодора Димитрова от „Европейска музикална академия“.
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..
Jazz Fest Ruse 2024 ще събере любителите на джаза днес и утре от 19:00 часа в Доходното здание. За събитието пристигат „Живко Петров трио“, Артур Дуткевич трио, дуото Тихомир Хойсак и Филип Новосел. Зрителите ще слушат Биг бенда на Русе, Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. Фестивалът ще завърши след 22:00 часа в клуб в..
Шуменската оперна певица Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска, ще дебютира тази вечер в „Травиата“ на варненска сцена. Доскоро тя се изявяваше на сцената на Миланската скала. Още преди да навърши 25 години, Александрина има солистични роли в оперите „Турандот“, „Бохеми“ и „Кармен“, както и в оперни театри в Париж и Монте..
Триото „Арабоглу“ ще изнесат концерт в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Програмата е част от традиционната за Педагогическия факултет докторантска конференция. Откриването на форума е в 13:00 часа в Актовата зала на Корпус 2. Членовете на музикалната формацията са Елис Арабоглу (виола), Танжу Арабоглу (виолончело) и Акън..
Николай Маринов е тазгодишният носител на наградата „Проф. дин Рашо Рашев“, която беше връчена официално днес в Националния историко-археологически резерват Плиска. Ежегодната премия се осигурява от семейството на проф. Рашев. Николай Маринов е студент в четвърти курс, специалност „Археология“ в ШУ „Еп. Константин Преславски“, скоро ще навърши 50..
Русе е един от петте български града, които ще са част от зимното турне на австрийския ансамбъл „Йохан Щраус“ с диригент Ръсел Макгрегър. Специални гости ще са българският тенор Кристиан Христов и австрийското сопрано Елизабет Вимер. „Vienna Magic“ е едно от най-очакваните събития през декември за почитателите на класическата музика. И тази година..