Шуменският университет е в добро финансово състояние. В момента в неговите сметки има 17 млн. лв., заяви новоизбраният ректор на ВУЗ-а проф. Наталия Витанова. След разплащанията през ноември и декември ще останат 13 млн., което няма да създаде притеснения за следващите години. Проф. Витанова е категорична, че ще продължи да спазва финансовата дисциплина.
За Коледа преподавателите и служителите ще получат бонуси, а допълнителното материално стимулиране ще се въведе след изготвянето на критерии, по които да се получава.
За проф. Витанова е важно да бъдат стимулирани преподавателите, които публикуват в първичните световни бази данни.
Новият ректор е убеден, че Шуменският университет трябва да се присъедини към някой от европейските алианси на висшите училища. Причината е, че обединението на университетите дава повече възможности.
Това е възможност на студентите за получат западна диплома и да учат в чуждестранни ВУЗ-ове.
Друга идея за развитието на Шуменския университет е превръщането му в „зелен“ университет. За целта ще се кандидатства за финансиране по различни програми пред различни министерства.
Според проф. Наталия Витанова покривите на сградите на висшето училище са подходящи за поставянето на фотоволтаици.
Ректорът повтори намерението си да върне катедрите по „Педагогика и управление на образованието“ и по „География и туризъм“.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Наталия Витанова.
Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно. Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..
Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..
Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..
За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май. „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...
Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...