В края на миналата седмица обявеното след торнадото частично бедствено положение в дуловското село Долец бе отменено.
Електрозахранването е възстановено. Вода има. На терен се включиха доброволните формирования на общините Алфатар и Ситово. Помощ имаше и има и от други съседни населени места.
Преди десетина дни картината в Долец бе страшна. Къщи без покриви, порутени стопански постройки, а по главната улица налягали електрически стълбове. И хора - уплашени, но благодарни на Бог, че няма човешки жертви. Комисията по оценка на щетите установи 60 пострадали къщи.
Днес надеждата, че всичко е зад гърба им, е жива, защото мнозина се включиха във възстановяването на щетите, разказа новият кмет на Община Дулово инж. Невхис Мустафа.
След посещение на зам.-министъра на труда и социалната политика Гинка Машова и изпълнителните директори на Агенция "Социално подпомагане" и Агенцията по заетостта 30 безработни лица са назначени да подпомагат пострадалите. Те ще бъдат ангажирани на четиричасов работен ден до края на годината.
С нов кмет е и село Долец. Неслихан Реджеб също е благодарна на всички, които са се включили да помогнат при отстраняването на щетите и възстановяването на нормалния ритъм на живот в селото.
От дирекция "Социално подпомагане" в Силистра съобщиха, че от Долец са подадени 53 заявления за еднократната помощ от 1512 лева. Още десетина са подадени от жители на селата Прохлада, Колобър, Таслаково и Секулово, също понесли щети от ураганния вятър.
Чуйте репортаж на Незабравка Кирова.
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..