В края на миналата седмица обявеното след торнадото частично бедствено положение в дуловското село Долец бе отменено.
Електрозахранването е възстановено. Вода има. На терен се включиха доброволните формирования на общините Алфатар и Ситово. Помощ имаше и има и от други съседни населени места.
Преди десетина дни картината в Долец бе страшна. Къщи без покриви, порутени стопански постройки, а по главната улица налягали електрически стълбове. И хора - уплашени, но благодарни на Бог, че няма човешки жертви. Комисията по оценка на щетите установи 60 пострадали къщи.
Днес надеждата, че всичко е зад гърба им, е жива, защото мнозина се включиха във възстановяването на щетите, разказа новият кмет на Община Дулово инж. Невхис Мустафа.
След посещение на зам.-министъра на труда и социалната политика Гинка Машова и изпълнителните директори на Агенция "Социално подпомагане" и Агенцията по заетостта 30 безработни лица са назначени да подпомагат пострадалите. Те ще бъдат ангажирани на четиричасов работен ден до края на годината.
С нов кмет е и село Долец. Неслихан Реджеб също е благодарна на всички, които са се включили да помогнат при отстраняването на щетите и възстановяването на нормалния ритъм на живот в селото.
От дирекция "Социално подпомагане" в Силистра съобщиха, че от Долец са подадени 53 заявления за еднократната помощ от 1512 лева. Още десетина са подадени от жители на селата Прохлада, Колобър, Таслаково и Секулово, също понесли щети от ураганния вятър.
Чуйте репортаж на Незабравка Кирова.
Петима специалисти вече работят в шуменската многопрофилна болница, след като успешно защитиха специалностите си. Практическото им обучение премина в отделенията на лечебното заведение. „Избрах образната диагностика, защото това е специалност, която съчетава прецизност, технология и отговорност. Винаги съм вярвал, че добрата диагноза е ключът към..
Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..
Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..
Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни... За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..
50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането. Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..
Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..
Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече. Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно. Жулиета..