Остров на свободата и оранжерия за редки цветя – така Ангел Ройбов нарича интерната в село Варненци, едно от 3-те специални училища в страната, в които със съдебно решение се настаняват момчета, извършили противообществени прояви.
Това е единственият у нас Социално-педагогически интернат. Има и две възпитателни училища-интернати до 12 клас. Интернатите осъществяват корекционно-възпитателна работа, за да може след завършването на образованието младежите да се реинтегрират успешно в обществото.
Нашата кауза е да спасяваме живот, това казва за работата на екипа си директорът на институцията Ангел Ройбов и е убеден, че интернатите нямат алтернатива. Деца, сгрешили пътя, винаги ще има, а тези деца влизат с тежки дефицити при тях. В този случай трябва да има кой да говори на техния език. Говорим за правилни и неправилни неща, не как да откраднеш 20 лв, а как да направиш така, че да ги изкараш. Плачем заедно, смеем се заедно, побеждаваме заедно и губим заедно, но се учим да губим правилно.
Спортът е един от начините тези момчета да създадат общност и да придобият идентичност, разказва Ройбов и с гордост споделя че са 10-кратни областни шампиони по тенис на маса и това са само част от успехите им.Сред възпитаниците на интерната има юристи, певци, военни с няколко мисии в чужбина и настоящи възпитатели.
Ангел Ройбов е свързан с интерната във Варненци вече 26 години, първо като учител, а от 2009 година и като директор. Преди да започне работа във възпитателното училище е работил като треньор по борба в Швейцария и в Тунис.
Как, освен с учебни занятия, се превъзпитават момчетата, сгрешили пътя? За живота и работата в Социално-педагогически интернат, за нуждата от подобни заведения, за каузата да спасяваш животи, чуйте в разговора на Христина Димитрова с директора на Социално-педагогически интернат „Хр. Ботев“ във Варненци Ангел Ройбов.
Над 15,9 процента са българите, при които е открит диабет. Това съобщи ендокринологът д-р Цветелина Александрова от Университетската болница „Медика Русе“. Има още три дати за безплатни профилактични прегледи - 20, 26 и 27 ноември 2024 г. в сградата на университетската болница с адрес: гр. Русе, ул. „Рига“ № 35. Желаещите да се..
Тенденцията на община Тутракан е да продължи с облагородяване на града и на общината. Това каза кметът д-р Димитър Стефанов в края на първата година от четвъртия си мандат. За големите инфраструктурните и социалните проекти - рехабилитация на уличната мрежа в града и селата, енергийното обновяване на жилищни и обществени сгради, за..
Неотдавна в детска ясла ,,Звездици“ в Разград бе открита млечна кухня, която освен децата в яслата, изхранва и деца от целия град, като им доставя храната до дома. Сега в същата ясла има вече и солна стая. ,,Това е една превенция срещу простудните заболявания и профилактика по много приятен начин за малките деца“, каза за Радио Шумен..
Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци. Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада..
Нищо сигурно не вижда българинът в преодоляването на политическата криза, затова пък сигурност на прага на зимата му дава приготвената зимнина. Въпреки, че цените не паднаха съществено и тази есен, това не спря ентусиазма му. Заедно с туршията и киселите краставички, киселото зеле е класическа българска зимнина. Малцина обаче имаха късмет да..
Водни неволи, но още по-големи от тези на шуменци, сполетяха жителите на селата Белокопитово, Панайот Волов и квартал „Макак“ покрай присъединяването на новия довеждащ водопровод. Там девети ден са без вода. Дошла веднъж за 5 часа, но кална. Към момента надеждите са тази вечер водата да дойде във всички къщи, каза за Радио Шумен кметицата на..
Новите технологии вече са част от живота ни и е трудно да си представим ежедневието без тях. Компютрите навлязоха и в образователната система. И въпреки, че педагозите са категорични, че играта е най-добрият начин децата да учат, компютърните игри все още не са включени официално в образователния процес. За преодоляването на този пропуск..