Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на кларинета

Кларинетът е създаден и представен от майстора на музикални инструменти Йохан Кристоф Денер на 14 януари 1690 г. Изработеният от него кларинет е бил просто устроен, със 7 пръстови отвора и 2 клапи. След това кларинетът изминава дълъг път на развитие, за да достигне до днешния си значително усъвършенстван вид. В момента има най-малко 12 разновидности на кларинета, които се различават по големина и звук. Кларинетът има чиста и изразителна звучност и се използва в различни оркестри и като солиращ инструмент. Звучи успешно в класическата музика и джаза, както и в народната музика.

Още може да чуете от кларинетиста Кристиян Калоянов. Той е роден в Шумен, част е от Симфоничния оркестър на БНР и камерния ансамбъл „Силуети“. 

С Кристиян Калоянов разговаря Антоний Димов.


По публикацията работи: Антоний Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цецо Елвиса тръгва на турне

В края на август и в края на септември 5 български града ще може да чуят великолепния глас на Цветелин Атанасов или Цецо Елвиса, който ще изпее най-красивите песни от 60-те и 70-те години на ХХ век в Добрич, Варна, Бургас и Пловдив.  Сред градовете, в които той и неговият бенд ще покажат шоуто „Viva Las Vegas“ е и Шумен. На 30 август в Летния театър на..

публикувано на 07.07.24 в 09:00

Очите на мама

,,Думата майка няма синоним. В същността си тя е божествена. И е истинска привилегия да има в живота ти жена, към която да се обърнеш с името „мамо”, защото майката е богатство, а нейното присъствие в живота ти - привилегия от Бога. Моята майка е моят герой!“.  С част от това детско есе представихме в ефира на Радио Шумен най-новата българска песен,..

публикувано на 05.07.24 в 08:38

Изящни миниатюри в изложба

Двадесетото издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе през 2024 г., ще бъде отбелязано с поредица гостувания. Най-представителната част от колекцията му ще бъде подредена в художествени галерии в страната и в Румъния. В първите деветнадесет издания на конкурса са участвали..

публикувано на 04.07.24 в 08:34

Шумен познат и непознат

В двора на Сребровата къща този следобед беше открит Седмият пленер по фотография “Шумен познат и непознат”. Подзаглавието му е “Оттука започва България”, защото тук има много история, която заслужава да бъде снимана и за която е хубаво да се напомня чрез подобни събития. 

публикувано на 01.07.24 в 16:48

Статуетки на Адама за най-добрите

Завърши първото издание на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. Хората имат нужда от подобен празник на театъра. „Обръщането към пълнокръвния образ на Тодор Колев възпитава чрез комедията и чрез трагедията. Това е нашият Чаплин“ – каза днес пред журналисти Илия Виделинов, член на журито на фестивала.  Кои са наградените актьори и..

публикувано на 01.07.24 в 12:56

Момичетата от Савата

Концертът на Симфониета Шумен този четвъртък със сигурност може да бъде наречен концертът на момичетата от Савата. В него таланта и емоцията си ще покажат три възпитанички на Средното училище по изкуствата „Сава Доброплодни“. Солистка на музикалното събитие е Мила Белчева, която специално се връща от САЩ. В концерта се включват..

публикувано на 27.06.24 в 08:06

Магическият театър на Бюрхан Керим

Бюрхан Керим е тазгодишният победител в Националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Той заедно с Деян Ангелов и Михаил Цанков бяха тримата финалисти в състезанието, с което се почита големия ни режисьор, отишъл си от този свят едва на 47 години. Керим спечели със своята версия на откъс от „Арабската нощ“ на Роланд..

публикувано на 26.06.24 в 08:46