Да се храним здравословно често е трудно, поради което нерядко прибягваме и до помощта на инструктори по хранене. Именно такъв специалист е включен в проекта „Грижа в дома в община Шумен“.
Проектът започна през лятото и се финансира по програма „Развитие на човешките ресурси“. Основната му цел е да се предостави почасова услуга на нуждаещи се хора в общината, като дейностите в него са насочени към възрастни, хора с увреждания, самотно живеещи, трудно подвижни хора, които по някаква причина са изолирани от социалния живот и нямат възможност сами да се обслужват в ежедневието.
Инструкторът по хранене е новост за проекта, но към работата на диетолога има интерес. Инж. Бонка Георгиева е назначена да отговаря за тази задача. Завършила е Университета по хранителни технологии в Пловдив и има 28-годишен опит като технолог в областта на хранително-вкусовата промишленост.
Режимите на хранене се изготвят индивидуално, според заболяването. Те могат да са за месечни или седмични, но най-често се прилагат седмичните менюта.
За работата на инструктора по хранене в проекта, за това кои са най-честите диети, които се предлагат, доколко възрастните хора успяват да спазват насоките на диетолога и какви са отзивите от пациентите, чуйте в разговора на Доротея Генчева с инструктора по хранене инж. Бонка Георгиева.
Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца. На демонстрациите присъстваха и представители на..
Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..
Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен". Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..
Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...
По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към ОДК..
Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца. Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..
С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®. Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..