Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бариера в община Русе

Община Русе
Снимка: Радио Шумен

Лист с ново ограничаване на достъпа на журналисти до сградата на общинската администрация в Русе предизвика недоволството на гилдията в града. Докъде стигат правомощията на който и да е отдел за връзки с обществеността?

"Всеки журналист, който прекрачи произволен вход на общината, се пита кой е, защо идва и се звъни на 745, преди да се пусне да влезе!

Ако на 745 не вдига никой, моля да се звъни индивидуално на Иван, Биляна или Пепи. Само след установяване на контакт с някой от ПР отдел, журналистът се пуска. Не се позволява също заснемане на репортажи пред/във фоайетата без знанието на ПР отдела".

Това е новото разпореждане, с което общинската администрация в Русе не просто барикадира сградата, а и изисква отговори на екзистенциални въпроси от журналистите.

Първите колеги се опариха още днес. Като оператора на "Русе медия" Емил Димитров.

"Казаха ми, че има вече заповед да не се допускат вътре журналисти. Не ми показа заповедта. Казах, че отивам на сесия. Започнаха да звънят телефони, никой не им вдига, не могат да се свържат по указанията. Накрая ми каза, че поне е опитал да спази заповедта и ме пусна да вляза. Лично обаче ми обясни, че не могат да ме пуснат на сесията, защото съм журналист и има нова заповед".

Понеже колегата Димитров знаел кой е и какво търси в общинската сграда, пък и от охраната направили опит да се свържат с "могъщия" ПР отдел, все пак влязъл, за да снима с камерата си заседанието на съветниците. 

По подобен начин се развила ситуацията с други представители на медиите. Румен Николаев от акцент.бг коментира:

"Аз съм изумен. От 30 години съм журналист и за първи път ми се случва някой да ми ограничава по толкова елементарен начин правото да вляза в институция, където имам служебни ангажименти!. Защо се случва? Можете да питате ръководителя на Пресцентъра на Община Русе - Иман Стефанов се казва". 

В мига, в който стана публично известно това ограничение за журналисти, общински съветници също реагираха

"Общината е на нас, гражданите, не на кмета и на общинската администрация. Журналистите са посредници между местната и държавната власт и гражданите. Какво значи да забраниш достъпа до Общината на журналисти? Това е абсурд!", каза Алисе Муртезова от ГЕРБ.

Владо Владов от ВМРО коментира:

"Това противоречи на прозрачната стъклена Община".

Ръководителят на ПР отдела Иван Стефанов не пожела да говори пред микрофон, но написа обяснение. Според него разпореждането било за "вътрешно ползване" и "превантивна мярка" срещу граждани, които се представяли за журналисти

Звучи абсурдно, но каквото и да си помислиш за оправдание на случката, ще е нелепо. Още повече, че в същата сграда се намират редица държавни служби и Областната управа, за която такава заповед все още не е въведена, но пък имаше една областна управителка по царско време, която постави камери и електронна блокировка на целия етаж. Не записа името си в историята с добро, но това няма значение.

Става ясно, че журналистическите карти не важат за кметската сграда. Всеки разговор с когото и да е от администрацията, трябва да се съгласува с ПР отдела. Той определя може или не може да влезеш, темата, събеседника - всичко. 

Интересното в случая е, че нито секретарят на общината Димитър Генков, нито кметът Пенчо Милков са били уведомени за този нов пропускателен режим за журналисти в Русе.

А нали по закон всички държавни органи, дори полицията, са длъжни да оказват съдействие на журналистите при извършването на тяхната дейност. Това, че министерства, кметства, дори парламентът ограничават журналистите, е симптом за болест. Обществена, опасна болест, която без реакция ще превземе най-ценното - свободата ни. Управниците така и не разбраха, че журналистите сме лошите кучета на демокрацията, че без нас утре други ще се самозабравят. 

Иначе прозрачното управление е един от поводите за гордост на кмета и екипа му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

137 одобрени кандидати

137 са одобрените кандидати за подмяна на отоплителните уреди по програма „LIFE“, съобщиха от общинската администрация в Русе.  В двумесечен срок от обявяване на резултатите одобреният кандидат за преминаване към отопление с природен газ представя в общината технически проект за газификация на имота, а при преминаване към отопление с..

публикувано на 07.10.24 в 13:16

Изложба за Апостола

Изложбата "Гледай народната работа повече от всичко друго, повече и от себе си да я уважаваш!" на Държавна агенция "Архиви", ще бъде открита днес в Университетската библиотека на Русенския университет. Експозицията е по повод на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски и е създадена от Държавен архив - Варна и Радио Варна, съобщи Толя Чорбаджиева,..

публикувано на 07.10.24 в 08:51

Беседи за родители

Поредното издание на Общинското училище за родители ще бъде на 15 октомври (вторник) от 10:00 ч. в зала „Култура“ на ул. „Цариброд“ 3. Това съобщават от община Русе. За лектори са поканени доц. д-р Свилен Досев - педиатър в УМБАЛ „Канев“, и д-р Венета Немецова - физиотерапевт педиатър   в УМБАЛ „Медика“. Те ще говорят за заместващото..

публикувано на 04.10.24 в 08:43

Усилен ремонт на моста

До около 20 октомври би трябвало да бъдат подменени всички 70 стоманобетонни панела в 200-метровия участък на Дунав мост при Русе, който се ремонтира в момента.  След това ще започне изпълнението на тротоарните блокове и полагането на хидроизолацията и асфалтовата настилка.  Очаква се всички тези дейности да приключат до края на ноември. В..

публикувано на 04.10.24 в 08:39

Ремонтът по график

Общо 167 стоманобетонни панела са изработени от началото на основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщават от Агенция „Пътна инфраструтура“. Работи се в отсечка с дължина от над 400 метра и строително-монтажните работи се изпълняват по утвърдения график. За осъществяване на връзката между новата пътна плоча и стоманените главни греди се монтира..

публикувано на 03.10.24 в 09:18

Рухна част от тавана на подлез

Част от тавана на един от най-натоварените подлези в Русе се срути, съобщи БНТ. Няма пострадали. От години пешеходната зона свързва хиляди живеещи на два от големите квартала в града.  Хората настояват за спешен ремонт или за алтернативна връзка, тъй като трябва да рискуват да минат през подлеза, за да не пресичат натоварения бул. "България". Община..

публикувано на 03.10.24 в 08:46

Градинки пред блоковете

Община Русе ще кандидатства с проект за озеленяване на междублокови пространства по Оперативна програма „Околна среда“. Целта е чрез озеленяване да се подобри качеството на въздуха на територията на общината.  Предвидено е проектът да обхване три квартала в Русе, както и булевардите „Липник“, „Цар Освободител“ и „Христо Ботев“.  Максималната..

публикувано на 02.10.24 в 08:37