С откриването на документална изложба в Народното читалище „Напредък“ в Шумен започнаха честванията на 185-ата годишнина от рождението на възрожденеца Илия Рашков Блъсков.
Книжовникът е роден в Клисура в семейството на учителя Рашко Блъсков. Образование получава при баща си в Девня, в Русе и в Шумен (при Добри Войников и Анастас Гранитски). Известно време работи като чирак в манифактурен магазин, аптекарски ученик и в занаятчийски работилници.
От 1860 г. в продължение на дълги години е учител и просветен деец в Шумен, книжар и книгоиздател.
Автор на повестите „Изгубена Станка“ и „Злочеста Кръстинка“. През 1869 г. става един от основателите на читалище „Напредък“. За известно време е пътуващ книжар, което му позволява да се запознае с Матей Преображенски - Миткалото.
Илия Блъсков е редактор на сп. „Градинка“, пише статии, църковни слова, разкази, повести, издател е на календари.
След Освобождението е училищен инспектор, преподавател в девическата гимназия и Учителския институт в Шумен.
Програмата, посветена на годишнината от рождението на Илия Блъсков, продължава на 9 февруари, когато е неговият рожден ден. Тогава е подготвено тържество край единствения паметник на Блъсков в едноименното шуменско село.
На 12 февруари ще има лектория с участието на хор „Планинско ехо“ и възпитани на НУ „Илия Блъсков“.
На 21 февруари, когато по стар стил е рождението на възрожденеца, ще бъдат поднесени цветя на паметната му плоча в двора на храма „Св. Три Светители“ в Шумен.
Миглена Стефанова разговаря с Розалина Стефанова - секретар на Народно читалище „Напредък“, известно в миналото като Долномахлянското читалище на Шумен.
Чуйте още от прикачения файл.
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..
Фестивалът „Друмеви театрални празници“ в Шумен днес предлага и една премиера в своята програма. Тя е на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ и представлява експеримент от музикални, вербални и визуални внушения, изградени върху многожанрова колаборация, казва режисьорът ѝ Кольо Стайков. Спектакълът е създаден по текстове от наскоро..
Виртуозният китарист Ангел Демирев ще заведе публиката в Шумен на едно емоционално и музикално пътешествие. Тази вечер той представя концерта „Диалог в петолиние за пътя в изкуството“. Събитието ще предложи музикално илюстрирана лектория, в която Демирев ще изследва изразните възможности на един от най-чувствените и поетични инструменти –..
Шуменското сопрано Александрина Михайлова, една от талантливите ученички на Райна Кабаиванска, получи наградата "Млад музикант на годината 2024“ в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче“. Слушателите избраха нейния ментор Райна Кабаиванска за "Музикален педагог на годината 2024“. Родената в Шумен вдъхновяваща..
Късометражният трилър „Не безпокойте“ на силистренския режисьор Адриан Ал Жазар ще направи днес премиерата си в столицата на щата Джорджия - Атланта, САЩ. Той бе селектиран сред стотици филми на Кинофестивала за най-добър микрофилм в Атланта, където режисьори от цял свят представят кратки оригинални истории в различни жанрове. Преди броени дни същият..
За 34-та поредна година Шумен става столица на най-добрата драматургия от български автори. Между 11 и 16 май ще се проведат Друмевите театрални празници, в които ще участват 17 заглавия. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева, за „Авторски прочит“ селекционер е Анита Ангелова също..