18 години от живота на Мурад Паладжъ са свързани с България и по-специално с Шумен. Това е градът, който той избира за свой дом и за своя бизнес.
Шумен се оказва неслучайно място, защото преди повече от 130 години от него е тръгнал неговият прадядо Мустафа и се е преселил в Бурса.
Откритието, че неговите корени са тук, под Илчов баир се появява неочаквано, докато роднини на Мурад търсят информация за наследствен имот в Турция. Така попадат на името на техния дядо.
Иначе 40-годишният предприемач е роден в Истанбул, в квартал "Байрям паша". В България идва през 2006 г., когато започва да се занимава с търговия.
В момента е собственик на заведение за дюнери, което иска разшири с приготвянето на традиционни турски ястия.
За себе си казва, че е човек, на когото кулинарията не му е чужда. Първоначално готвенето за него е било само хоби, но по-късно страстта му прераства в професия.
Миглена Стефанова разговаря Мурад Паладжъ, който ѝ разказа една история за завръщането, което нито е предполагал, нито е подготвял да направи. Мурад е героят в поредното издание на проекта „Новите нашенци“.
Историята на Мурад Паладжъ от Истанбул е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.
Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.
Децата на община Каспичан, родени през 2024 година, ще поставят началото на Алея за нов живот. Всяко момченце и момиченце, а те са общо 51 новородени, ще има дръвче със своето име. През месец март ще бъде поставено началото, съобщиха за Радио Шумен от общинската управа. Всичко започнало с акция за предаване на стара хартия. Каспичанци..
Знаете ли, че при Районната организация на глухите в Шумен има танцов състав, групи по пантомима и за песни, интерпретирани на жестов език? Мнозина ще се изненадат. В съвременното ни общество, в което говорим за връзки, мостове и интеграция на хората със специални потребности, общността на глухите остава изолирана и почти капсулирана...
За втора година Сдружение „Събуди Лозница“ връчи приза „Личност на годината за 2024“. „Нашето желание е заедно с общността на Лозница да разгласим добротата, професионализма, културния принос, съпричастността и всички други възможни положителни примери на отличилите се наши съграждани“ – коментира председателят на организацията Диана Нейкова...
Математиката е най-лесната наука, казва учителят Донка Аргирова. Тя преподава на 5 и 6 клас в шуменското Средно училище „Сава Доброплодни“. По думите ѝ, работата с децата става все трудна, защото се оказва, че те искат да получават всичко наготово и все повече избягват усилията. А за решаването на задачи това е важно, защото макар и лесна,..
80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен. Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа". Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..
Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..
И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден, вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..