Романът „Кодът на Доброто” е първата прозаична творба на Маргарита Недева от Попово. Три години авторката проучва и изследва богомилството, за да създаде роман за отхвърленото и забулено в мистика богомилско учение.
Романът е в три части: „Пътища", „Бдение" и „Дневникът: откровението на една необикновена жена". Сюжетът се развива в паралелни светове, в различни епохи, у нас и в чужбина. Преплитат се събития и исторически факти, драматични сцени и любовни нишки. Повествованието съдържа философски и психологически размисли чрез опознаване на богомилското учение и съвременност и така оставя читателя в размисъл.
Маргарита Недева е библиотекар в Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в Попово и е убедена, че кодът на доброто е заключен във всеки от нас. Това е посланието и в книгата и : Светът на всепобеждаващото Добро е в нас и около нас. Остава да го припознаем, да го споделим и предадем.Коректор на книгата „Кодът на Доброто“ е Жанет Желязкова, художник на корицата е художникът Деян Йорданов, а илюстратор е Дияна Пенева – дъщеря на авторката
Чуйте интервю на Христина Димитрова с автора на романа "Кодът на доброто" Маргарита Недева.
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..
Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..