Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартеници с история

4
Снимка: Личен архив/ Фейсбук

Етнографският музей в Разград отвори врати за първа работилница за мартеници. Над 300 деца ще майсторят до края на седмицата червено-белите български символи.

Екскурзоводът Полина Неделчева и музейният педагог Христо Христов ги учат как се правят традиционните български мартеници от вълнена прежда и дървени мъниста.

Всеки участник ще отнесе в дома си и свитъче с увлекателната легенда как се е родила българската мартеница, от която днес са запленени и чужденци.

Чуйте историята от Полина Неделчева, с която разговаря Цветелина Георгиева.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Славова

Ще има ли кадри за бизнеса?

Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..

публикувано на 06.02.25 в 08:32

ПП "Шуменско плато" празнува

45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Емоциите в обучението

Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Нова техника срещу наркоепидемията

Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника   - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..

публикувано на 05.02.25 в 11:53

Силата да бъдеш себе си

На прага на завършването на своето образование и напът да започне своята професионална реализация е Милена Казакова от Върбица.  Тя е на 23 години, студентка четвърти курс в специалност "Начална училищна педагогика с чужд език" в Шуменския университет. На пръв поглед нищо необичайно – една от многото млади жени, които учат в университет и мечтаят за..

публикувано на 05.02.25 в 08:41

Тайните на добрия аниматор

Крум Крумов от Шумен се занимава с анимация, организиране на партита и забави за деца и възрастни вече 20 години. Ръководи парти агенция и казва, че работата на аниматора никак не е лесна. По думите му, днес повече хората гледат сметките и бюджета, а и сякаш сме забравили да се забавляваме. За да стане истински хубаво и забавно едно събитие,..

публикувано на 05.02.25 в 08:32

От Алваново до Антарктида

Възможно ли е една табела да промени отношението към едно селище, към неговата история или към неговите хора. Или да породи любопитство, или да те накара да помечтаеш за далечни земи. Вероятно за всеки е различно, но за хората от търговищкото село Алваново това е проект, който има своето послание. Замесени са църковното настоятелство при храма..

публикувано на 05.02.25 в 08:23