Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените с по-ниски заплати

Снимка: БГНЕС

Жените у нас получават средно с 12,6 на сто по-ниско възнаграждение от това на мъжете, сочат най-новите данни на Националния статистически институт.

Един от признаците за демократичност на едно общество е дали в него има равнопоставеност между половете. От години ООН работи в тази посока, а от Съвета на Европа дори препоръчаха делът на жените в органите, взимащи решения, да бъде не по-малко от 40%. Да работи за преодоляване на неравенството между половете обеща и България със срок до 2030 г.

За първи път Националният статистически институт събира данни за ръководните длъжности на високо и средно ниво във всички институции.  От 22 хиляди ръководни позиции у нас, заеманите от мъже са повече – над 63%. Работната среда е "най-мъжка" в публичните предприятия. Най-много жени пък има в съдебната власт, а истински паритет между половете има в териториалните администрации, научните организации и обществените медии.
В парламента ножицата между мъже и жени е най-голяма. От 240 депутати жените са около една пета. Толкова са и в парламентарните комисии. А съотношението мъже-жени в Европейския парламент, където работят 17 народни избраници, е 12 към 5. Това ни нарежда на 22-ро място сред държавите членки, като първи са Швеция и Финландия, чиито евродепутати жени са 57%.

Как да се преодолее дискриминацията? Коментар на Мика Зайкова - икономист, синдикалист и народен представител в два парламента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Алсу, която служи на храма във Въбел

Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..

публикувано на 14.05.25 в 13:46

Честваме св. Райко Шуменски

Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..

публикувано на 14.05.25 в 08:21

Търговище празнува

Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..

публикувано на 14.05.25 в 08:07

Поетичен протест срещу катастрофите

Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..

публикувано на 13.05.25 в 15:12
Президентът Румен Радев

Радев със свои си цели

Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..

публикувано на 13.05.25 в 13:14
СУ

По стъпките на Нанчо Попович

Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..

публикувано на 13.05.25 в 12:47

Мечта за дете

Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще се проведат в Разград на 27 май в Диагностично-консултативния център 1 (ДКЦ) в града. Инициативата е на Фондация „Мечта за дете“ съвместно с водеща столична университетска болница.  Прегледите ще извършва началникът на отделението по асистирана репродукция шуменката  д-р Мефтуне Шефкетова. На..

публикувано на 13.05.25 в 08:26