Започнаха дейностите по проекта „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“. В края на миналата година Историческият музей в Исперих спечели финансиране от последната конкурсна сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии на стойност 16.092,10 лв.
Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранението и опазването на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“. Осигурено е част от предвиденото съвременно допълващо оборудване, включващо различни по размер архивни кутии и папки, разделителна безкиселинна хартия, архивна количка за безопасно пренасяне на фондови единици, професионална прахосмукачка за почистване на книги и документи, пречиствател на въздуха за премахване на микроорганизми, развиващи се в затворени пространства и климатизирана среда.
Започна процесът по реставрация на две картини от фонд „Художествен“, която ще бъде извършена от специалисти от Националната художествена академия. Очаква се дигитализирането на част от движимите културни ценности, приоритетно подбрани от музейните уредници. За целта вече е закупен мобилен скенер за документи от по-висок клас, позволяващ цялостна висококачествена дигитализация на ръкописи, документи, книги, снимки, периодика, стари банкноти и др.
Музейните специалисти повишиха професионалната си квалификация чрез споделяне на експертен опит и консултации за създаване на архивни масиви от дигитални бази данни и приложими стандарти и изисквания за дигитализация на движими културни ценности.
Обученията се проведоха в музея с партньорското участие на Научен център „Преславска книжовна школа“ към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и СНЦ „Хелис“ в Исперих. Проф. Веселин Панайотов води две обучения на тема „Работа с архиви, свързани с българското културно-историческо наследство“ и „Създаване на архивни масиви за движими културни паметници“. Йордан Арнаудов разясни добрите практики в работата със скенер за дигитализация на книги, архиви и документи.
Повече информация за дейностите на Историческия музей в Исперих може да намерите в страницата на музея във Фейсбук: https://www.facebook.com/isperihmusey/
Чуйте интервю на Миглена Стефанова с Мария Николаева - заместник-директор на Историческия музей в Исперих.
Снеговалежът на днешния 7 април не е толкова типичен, но не е и невероятен. И все пак това е един закъснял сняг. Това каза за Радио Шумен Венета Тодорова, ръководител на сектор „Прогнози“ във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. През 90-те години на миналия век също сме имали априлска снежна покривка. Особено в..
Нито едно здравно заведение в страната не може да се похвали, че няма проблем с кадрите. «Тази година, както вероятно и следващите няколко, ще крият огромни предизвикателства пред нас, основно свързани с човешкия ни ресурс», каза на днешния празник на здравните работници д-р Богомил Бойчев, управител на МБАЛ Тутракан. А недостигът на медицински..
В Световния ден на здравето по коридорите на шуменската поликлиника има доста пациенти. Тези с цветя обаче са единици. С един благодарен пациент Мина Денева се озова в кабинета на д-р Донка Савова - общопрактикуващ лекар със специалност „Вътрешни болести“. Д-р Савова е лекар от 1985 г. и не съжалява за избора си на професия и на специалност...
5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен. Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране . Събитието..
С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..
Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..