Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пимпирев за ледниците в Деня на водата

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: Теодосий Спасов

Толкова сме свикнали с удобството на течащата от чешмите вода, с малките бутилки, които носим на път в раниците си, с ежедневното вземане на душ и завъртане на поредната пералня, че изобщо не се замисляме за няколко важни неща, свързани с водата. Земята е единствената планета в Слънчевата система, на която водата я има и в течното, и агрегатно състояние. Водата покрива огромната част от планетата, но близо 98 процента от световния океан е солен и едва 2 процента от запасите са сладководни.

Учените смятат, че този природен ресурс се използва и управлява неразумно и очакват сериозна водна криза, не в далечното бъдеще, а след не повече от 30 години.

22 март е Световния ден на водата. Има го, за да ни напомни, че водата е живот и това не е клише. Има го, за да ни напомня, че тя не е неизчерпаем ресурс, че трябва да я пестим и да не я замърсяваме.

Проф. Христо Пимпирев е преподавател по геология, полярен изследовател и ръководител на националните антарктически експедиции. Учен, който познава водата много добре в твърдото и агрегатно състояние. 

Катерина Петрова разговаря с него за климатичните промени и тяхното отражение върху Ледения континент, който вече се топи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открий мечтаната професия

5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен.  Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране .  Събитието..

публикувано на 05.04.25 в 11:11

Откриват мотосезона в Разград

С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..

публикувано на 05.04.25 в 10:14

Изпушваме ли парите си?

Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Стигмата на психичната болест

„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..

публикувано на 04.04.25 в 11:58
Атанас Радев

Младите търсят доходи, а не кариера

Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..

публикувано на 03.04.25 в 12:57

Гоблени и бродерия в Лайпциг

Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба.  Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..

публикувано на 03.04.25 в 11:17

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05