Годишнина от провеждането на Първия ромски конгрес, започнал на 8 април 1971 година в Лондон, отбелязва днес ромската общност у нас. Конгресът приема някои от ключовите за ромската идентичност символи – ромското знаме, химна на ромите, както и апела към всички правителства да използват името „роми“ вместо „цигани“.
На днешния ден се почита и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Най-силните акценти на днешния ден са празнуването на Ромското пробуждане, осъзнаването на културното наследство, борбата за права и предизвикателствата, пред които са изправени ромските общности по целия свят.
Днес обръщаме специално внимание на ромската жена – младата, стремяща се към по-добри условия на живот, по-добро образование и същевременно запазила своята идентичност. Срещаме ви с три дами - Силвия Станчева - регионален координатор на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Аксения Ранкова – студентка първи курс в специалност "Предучилищна педагогика" в Шуменския университет и Теодора Тодорова – единайсетокласничка в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Смядово.
„Ромската общност е много по-различна, мотивирана и образована, готова да се бори с предразсъдъци, стереотипи и стари традиции, за да бъде модерна общност“, категорична е Силвия Станчева от Център "Амалипе".
Какви са нейните апели към общността и обществото като цяло и каква е визията за бъдеще на една студентка и една ученичка, чуйте в разговора на Ирина Николова с тях.
Нови предсрочни избори биха били непредвидими, каза за Радио Шумен политологът Даниел Смилов. Той смята, че основните разминавания в преговорите за правителство между ГЕРБ, ДБ, БСП и „Има такъв народ“ са били назначението на Сарафов за главен прокурор и санитарният кордон около Пеевски. Според него, ако всичко останало бъде договорено, ще се..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще има в края на месеца в Търговище. Целта на кампанията е да осигури достъп до професионална помощ и да насочи вниманието към значението на превенцията и ранната диагностика. Един от специалистите, които ще провеждат прегледите, е д-р Елена Бангеева, ръководител на репродуктивния център по..
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..