Почти шест месеца след местните избори ехото от вота в някои райони не заглъхва, съдебните дела за изборни нарушения продължават. Такъв е случаят с шуменското село Цани Гинчево. Изборите там още на първи тур миналата година спечели Светла Янчева от Местна коалиция ДПС-БСП за България, като събра 111 от гласовете на общо 199 души, участвали в изборите.
Решението на ОИК Никола Козлево за нейния избор беше обжалвано в съда, но беше потвърдено. Нито едно от описаните нарушения не беше прието за съществено и с възможност да повлияе върху крайния резултат, постановиха магистратите.
Наистина, изборните нарушенията в този случай не са успели да объркат математиката на вота, но са факт и човек се пита – правим ли честни избори и докога така? За едно от нарушенията – двойно гласуване и от чуждо име, се стигна до административно наказание. С 1000 лева глоба е санкционирана председателката на СИК в селото Иванка Иванова.
След дълъг изборджийски стаж твърди, че повече няма да участва в комисии. А глобата ще си плата на три вноски, без да я обжалва.
За съжаление, няма специални изисквания към хилядите, на които държавата плаща за участие в изборите. А те напоследък са с честотата на годишните сезони.
За изборите, за участниците в тях, какво е сега и какво очакват от вота „2 в 1“ хората, разказва в репортажа си Цветелина Георгиева.
Ежедневно милиони хора разчитат на спешния телефон 112, а днес обръщаме по-специално внимание на неговата важност. През 2009 г. 11 февруари е обявен за Европейски ден на телефон 112. Телефонът за спешни повиквания позволява на гражданите във всички страни от Европейския съюз и България да получат бърза и навременна помощ от полицията,..
След като на 24 януари в Хърватия започна общонационален бойкот на някои от големите търговски вериги, верижна реакция последва в повечето страни на Балканите. Доводът навсякъде са високите цени най-вече в големите търговски вериги, които са смятани за необосновани. В България тази верижна реакция ще „навести“ потребителите на 13 февруари,..
Може 1 март да ви се струва далеч, но първите продавачи на мартеници вече украсиха в бяло и червено центъра на Шумен. Цените са от левче до 20 лева за най-големите, с които може да украсите дома си. Изобилства от модели и лични хрумвания на продавачите, още повече, че някои са и майстори на мартеници, а не прекупвачи. Като Мариела Василева,..
Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед. Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..
Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...
По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година. 8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..
Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..