Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ядем по-малко хляб, пушим повече

Светла Кръстева
Снимка: Радио Шумен

Проучванията на статистиката у нас показват, че българинът е свил потреблението на хляб с 3 килограма. Това сочат данните за 2022 г., спрямо предходната.

Най-актуалните резултати за миналата година предстои да излязат в средата на април.

Увеличено е пък потреблението на цигари - до 891 броя през 2022 г., след като през 2021 са отчетени по 781 папироса.

Как се установява всичко това? Благодарение на изследванията на статистиката, които тя прави с участието на гражданите.

В страната вече стартира най-старото извадково статистическо изследване на домакинските бюджети.  От 1925 г. то е основен източник за доходите, разходите и потреблението на населението. Ще се наблюдават 3060 домакинства  от страната за 12 месеца, като всяко от тях ще участва по един месец на тримесечие.

От област Шумен ще участват 90 домакинства и първите 30 от тях вече попълват стриктно дневници за всичко, което получават като доход и за всичко, което си купуват. От пастата за зъби до джобните пари за училище на децата.

„Резултатите от него са много важни. Всичко, което произвежда статистиката, е на базата на реални данни, които се осигуряват и сме много благодарни, че хората се съгласяват да участват, това е гражданска позиция“, казва началникът на отдел „Статистически изследвания“ в Шумен Светла Кръстева.

Чуйте от разговора на Цветелина Георгиева как участието в статистическо изследване може да ти помогне и за семейния бюджет.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

112 спасява хора

Ежедневно милиони хора разчитат на спешния телефон 112, а днес обръщаме по-специално внимание на неговата важност. През 2009 г. 11 февруари е обявен за Европейски ден на телефон 112.  Телефонът за спешни повиквания позволява на гражданите във всички страни от Европейския съюз и България да получат бърза и навременна помощ от полицията,..

публикувано на 11.02.25 в 15:03

Ще останат ли кошниците празни?

След като на 24 януари в Хърватия започна общонационален бойкот на някои от големите търговски вериги, верижна реакция последва в повечето страни на Балканите. Доводът навсякъде са високите цени най-вече в големите търговски вериги, които са смятани за необосновани. В България тази верижна реакция ще „навести“ потребителите на 13 февруари,..

публикувано на 11.02.25 в 12:58

Нетърпеливи за мартеници

Може 1 март да ви се струва далеч, но първите продавачи на мартеници вече украсиха в бяло и червено центъра на Шумен. Цените са от левче до 20 лева за най-големите, с които може да украсите дома си. Изобилства от модели и лични хрумвания на продавачите, още повече, че някои са и майстори на мартеници, а не прекупвачи. Като Мариела Василева,..

публикувано на 11.02.25 в 12:50

Пчелен опит

Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед.  Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..

публикувано на 10.02.25 в 16:33
Богомил Николов

Да бойкотираме ли търговските вериги?

Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...

публикувано на 10.02.25 в 14:56

Внимавайте, измамите се променят

По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година.   8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..

публикувано на 10.02.25 в 13:04

Спомен за кримските българи

Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В   края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..

публикувано на 10.02.25 в 11:35