Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се плаща за втори шанс?

Лиляна, Калоян, Александра и Дани.
Снимка: Стоян Стоянов

Зрелостниците да могат да се явяват втори път на матури, за да имат възможност да повишат оценката си. Това е включено в Закона за училищното и предучилищното образование. Поправката бе приета на първо четене в парламента преди броени дни.

Недоволните от оценката си ученици ще трябва да заплащат такса, за да се явят на поправка. Това се отнася за тези, които не са скъсани, но искат да повишат успеха си, за да могат да кандидатстват в университет.

Възможността за поправки на матурите се приема скептично от бъдещите абитуриенти в шуменското Средно училище „Панайот Волов“. Притеснява ги основно таксата, която недоволните от оценките си дванайсетокласници ще трябва да плащат. Обсъжданите суми са в порядъка на от 30 до 100 лв.

„Държавата ни осигурява от I до XII клас. Не трябва ние да отделяме допълнителни средства“, казва зрелостничката Александра. „Ако трябва да се плащат матури, трябва да се вдигнат и стипендиите на учениците“, призова Лиляна. „Училището не е университет. Не разбирам защо трябва да плащаме за нашите изпити“, добави Калоян.

При националния омбудсман, по чието предложение се прави поправката, са постъпили редица жалби от деца и родители. Омбудсманът смята, че не трябва да се изисква такса от завършващите, защото вторите матури се организират така или иначе за ученици, които не са успели да се явят на първите или са изкарали двойки, а от тях такси не се изискват.

Александра вече е приета във варненски университет и ще учи „Интериорен дизайн“. „Ако не си взема първата матура, тогава ще се явя на втора. Засега се справям добре на пробните матури“, обясни тя.

Дани също е приет във Варна. Затова матурата за него не е чак толкова важна. Той ще изучава „Интелигентни транспортни системи“. Ако все пак изкара на зрелостния изпит по-ниска оценка от 5, ще се замисли дали да не си я поправи. Калоян ще кандидатства в Пловдив. Иска да учи „Графичен дизайн“. Той не вярва, че ще има нужда от втори шанс при матурата по български език и литература. „Аз съм сигурен, че ще имам по-висока оценка. Знам колко мога и знам, че уча. Това ще е излишно плащане за нещо, което няма да ми трябва“, каза той.

Лиляна също е приета в университет и без да има оценка от матура. Тя ще учи „Логистика“ във Варна. „Няма шанс да не си взема матурата. Ако оценката е над 2, изобщо няма да повторя“, каза бъдещата абитуриентка.

Дванайсетокласниците от Средно училище „Панайот Волов“ залагат на подготовката, заради това звучат уверено, че ще се справят на матурата по български език и литература от първия път.

За да влязат в сила промените и да се въведат поправките на зрелостните изпити, депутатите трябва да вземат решение на второ четене.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отличен за Денис

С две пълни шестици на държавните зрелостни изпити и с пълно отличие всяка година като възпитаник на Професионалната гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград, Денис Халил завърши училищните си години.  Матурата по български език и литература е взел с 97 точки, а по английски език с 96.50 точки. Печелил е и многобройни награди от конкурси,..

публикувано на 04.07.24 в 15:24
Иво Инджов

Пак ни изпращат на избори

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше длъжен да предложи правителството и то можеше да бъде избрано с висока степен на вероятност, но разделението в гласовете на ДПС унищожи този шанс, каза медийният изследовател и политически наблюдател Иво Инджов.  Другата причина предложеното правителство да не получи подкрепа е липсата на програма, липсата на..

публикувано на 04.07.24 в 14:30

Чистка или ново начало в ДПС?

"Чистка е за тези, които са свикнали с начина на работа в партията, а ново начало - за почетния председател Ахмед Доган", каза журналистът Тайфур Хюсеин за процесите в ДПС. След изборите бяха отстранени знакови лица от ДПС – Рамадан Аталай, Фелиз  Хюсменова и др. Организации се възпротивиха и изпратиха писмо до Ахмед Доган с призива да се намеси в..

публикувано на 02.07.24 в 13:39

Съдебната власт в числа

Първото интерактивно табло с данни за работата на съдебната власт създава Институтът по пазарна икономика. Целта е да се разпространи информация за дейността на съда и прокуратурата до възможно най-широк кръг от хора. Таблото е наречено “Съдебната власт в числа”. То обобщава и представя данни за основни аспекти от работата на съдебната власт в..

публикувано на 02.07.24 в 13:23

Лъжата умира, когато я хванеш

Семинар за разпознаване на фалшивите новини организира екип на информационния сайт "Mediapool" в сесийната зала на община Шумен. „Можеш бързо да съчиниш една фалшива новина, да я разпространиш лавинообразно, но проверката на фактите и доказването на лъжата отнемат много повече време“, обясни журналистката Мартина Бозукова.  Хибридните атаки, на които са..

публикувано на 02.07.24 в 13:19
Народно читалище

На кино в Шумен

37 български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще започне днес -  28 юни, в Шумен и ще продължи до  30 юни. В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от цяла България и чужбина. Общо над 60 са подадените до началото на тази седмица..

публикувано на 28.06.24 в 08:15

Конференция в джамията

Кръгла маса на тема "Турският периодичен печат в България между двете световни войни и проблемите на мюсюлманската общност" се провежда в Шумен днес.  В този период - между двете войни в България - са издавани най-много вестници на турски език от целия Балкански полуостров. В момента периодичните издания на турски език в България се броят на..

публикувано на 27.06.24 в 16:01