Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таланти свързват България и Унгария

Над 100 участници от страната събра в Шумен XXIX издание на Националния конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература. В неделя най-добрите бяха отличени от авторитетно жури, под председателството на проф. д-р Пенко Господинов. 


Тазгодишното издание на конкурса бе посветено на 95 години от рождението на унгарския писател Имре Кертес и на 115 години от рождението на българския поет Никола Вапцаров. Засилен интерес от ученици и по-слаб от студенти отчетоха организаторите от Община Шумен и Институт Лист - Унгарски културен институт в София. Неговият директор г-жа Сандра Мишкеди обяви, че за нея, като унгарска гражданка, е било много мило да чуе родна проза и стихове. Тя благодари сърдечно на участниците и тези, които са ги подготвили и подкрепили да се изявят на сцена.


Най-голямата награда е любовта ви към изкуството, обърна се към изпълнителите, проф. Пенко Господинов, председател на журито, което раздаде над 40 награди, но не присъди голямата награда „Владимир Трандафилов“. 

Някои от участниците заслужиха по две отличия, като Николай Попов от школа "Палечко" във Варна. Второкласникът се класира и в своята възрастова група, забелязан беше и от фирма спонсор.


Две награди - специалната "Иван Поповски" и екскурзия до Дебрецен от тамошната община и театър, заслужи и втори варненец Михо Колев, който тази година ще кандидатства в театралната академия.

Наградата на посланика на Унгария отиде при учениците от VI Основно училище "Еньо Марковски" в  Шумен Александра Христова, Лара Мехмед, Ерен Кълъч, Йоана Василева. 


Най-малкият участник тази година беше 5-годишната Михаела Трифонова от ДГ "Златна рибка", която зарадва публиката с прекрасно изпълнение на "Приказка за парцалената кукла" и "Врабчова сговорна дружина".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14

Кино в длан

57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...

публикувано на 20.11.24 в 08:57