25-та годишнина от създаването си чества Астрономическият център към Шуменския университет. По този повод тази година Националната конференция на Съюза на астрономите в България ще се проведе в Шумен като признание за работата на научното и преподавателско звено, заяви проф. Драгомир Марчев, ръководител на центъра.
По думите му преди четвърт век е построена първата наблюдателна база и ситуирането на центъра като структура към тогавашния Факултета по физика на университета.
През тази есен, когато се открива новата академична година на Шуменския университет ще бъде представена изложба с фотоси направени от телескопите на шуменския център. Тогава се очаква и официалното откриване на планетариума в сградата на Астономическата обсерватория на Шуменското плато. В началото съоръжението ще работи петък, събота и неделя между 9:00 и 17:00 часа, като идеята е апаратурата да се използва повече дни, защото техниката трябва да се натоварва, особено, когато е в гаранция, каза още проф. Драгомир Марчев.
Преподавателят напомни, че институциите в България, които професионално се занимават с науката астрономия са три. Това са Институтът по астрономия към БАН, катедра „Астрономия“ на Софийския университет и Астрономическия център на Шуменския университет.
Националната конференция на астрономите у нас се открива днес, 9 май, от 13:50 часа в зала 207 на Ректората. Във форума ще участват близо 60 учени.
Чуйте още подробности от интервюто на Миглена Стефанова с Драгомир Марчев.
80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен. Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа". Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..
Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..
И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден, вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..
Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..
Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре. Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..