Днес, в Деня на Шумен, жителите на десетият по големина град в България празнуват. А творците му и заслужили общественици с принос за развитието на града бяха отличени.
"Наградата ме окрилява. Наградата ни кара да мислим, че има смисъл да творим за този град. Отличията трябва да ни обединяват, не да ни разделят. И занапред Шумен ще бъде моя кауза и съдба“ - това казаха част от отличените пред Радио Шумен.
Чуйте репортажа от празника.
Отличията бяха връчени на тържествена сесия на Общинския съвет. Най-високото отличие „Ключ на град Шумен“ бе връчено за първи път, макар че наградата е учредена през 2011 г.
Първият носител е бизнесменът и благодетел на Шумен Фикрет Индже. Ключ на Шумен днес получи и хирургът и учен академик Дамян Дамянов, и Александър Узунов, кмет на Шумен от 1974 до 1986 г.
Днес бе връчено и почетното звание „Златна значка на Шумен“. Приеха го с гордост поетесата Роза Боянова и ръководителят на ансамбъл „Веселяче“ Боряна Колева.
Носители на „Наградата на Шумен за изкуство и култура“ за постижения през 2023 г. са:
В раздел “Литература” - Антоний Димов за стихосбирката си “Есхатологии”.
В раздел “Музика” наградата заслужи хореографът Красимир Савов за спектакъла „Без радио не мога“.
В раздел “Танц” индивидуалната награда е за Димитрина Узунова-Господинова, ръководител на ДТС „Венче“ и Фолклорна формация „Омая“, а колективната е за Школа за класически танци с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова за балетния концерт „Бяла е, вълшебна е, Коледа е...“.
В раздел “Фотография, видео и кино” наградата на Шумен е за документалния филм „Времето на Войников“ с автори Станчо Пенчев и Добромир Добрев.
В раздел “Изобразително изкуство” индивидуалният приз е за Светозар Чилингиров. Колективния за Атанас Атанасов и Валерий Желязков за съвместна изложба.
В раздел “Приложни изкуства” отличието е за Радослав Ценов за Декоративна металопластика в новите алеи на ул. „Марица“. Колективната награда е за Школата по дърворезба при ОДК - Шумен, с ръководител Ангел Минчев.
В раздел “Дейци на културата” художникът Марияна Петкова и литераторът Румяна Симеонова бяха наградени за техните инициативи в Клуб култура за Шумен.
Посмъртно с Почетен знак на кмета на Шумен бе отличен Красимир Крумов за изключителните му заслуги в областта на журналистиката и публицистиката.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..