Един от най-богатите фондове със старопечатни издания в българска библиотека се намира в Русе. В Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ има близо 2000 екземпляра, отпечатани между 1806 и 1878 г.
По голямата част от колекцията е събрана от дарения, като например 257 старопечатни книги са дарени от русенския книжар Никола Даков.
Ценен екземпляр от колекцията е първото издание на „Рибен буквар“ от д-р Петър Берон, отпечатан през 1824 в Брашов, във фонда се пази и екземпляр от „Кириакодромион“ или „Неделник“ на Софроний Врачански издаден през 1806 г. в Римник, Румъния и др., казва Христина Везирева експерт-библиотекар, отговарящ за старопечатния фонд.
Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе притежава и личните колекции с книги на проф. Михаил Арнаудов и на Захари Стоянов.
Във фонда на културния институт има редки и ценни книги. В него попадат всички издания, отпечатани между 1878 и 1900 –та година, а също и по-стари книги на чужди езици.
Най-ценният и най-стар ексземпляр, който изобщо се намира в библиотеката, е „Евангелион“ от 1690 г. Той е подарен от Екатерина Голицина, съпруга на граф Игнатиев на църквата в русенското село Мечка в памет на загиналите руски войници по време на руско-турската война от 1877-1878 г.
Книгата е намерена в друг храм по-късно и е част от голямото дарение на Никола Даков, управител на най-известната книжарница в Русе преди 9 септември 1944 г.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Христина Везирева.
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..
Музиканти с успешна международна кариера гостуват в концерта на Симфониета Шумен. Солисти тази вечер са Йозджан Улуджан - цигулка и Бирсен Улуджан – пиано. Братът и сестрата са родени в Шумен, в този град са направили и първите си стъпки в музиката. За публиката двамата инструменталисти са подготвили романтична програма от произведения на..
Известният български джаз изпълнител Васил Петров ще отпразнува Международния ден на джаза и своя рожден ден с два концерта в Силистра и в Шумен . На сцената заедно с него ще излязат Симфониета Шумен под диригентството на маестро Славил Димитров и джаз трио в състав: Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Младен Димитров (барабани)...
Тромпетистът Илия Рибицов, един от емблематичните музиканти на разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, прави голям концерт тази вечер, наречен „50 години на сцена“. В него ще участват солистките Росица Метаниева - сопрано и Миглена Славова - сопрано. Пред публиката в залата на Общинския културен център ще се представят и артисти от сцена..