С научен форум днес и утре Регионалната библиотека „Петър Стъпов“ в Търговище ще отбележи 160-тата годишнина от библиотечното дело и 65-тата годишнина от нейното създаване.
Специалистите в културната институция са подготвили кръгла маса на тема „Изкуствата в библиотеката - средство за ефективна колаборация в дигиталната ера“.
Само преди дни по повод 24 май библиотеката заслужи една от годишните награди за образование, изкуство и култура в категорията "Мениджмънт и администрация на културата“.
„Библиотеката е храм на духовността, но отдавна не е храм само на книгата“, заяви директорът на Регионалната библиотека в Търговище Росица Куцарова.
Според нея в това пространство се събират заедно и печатните издания, и електронните ресурси.
В кръглата маса, която обединява изкуствата и дигиталната ера, ще участват голяма част от нейните партньори. Това са ученици от Второ средно училище „Никола Маринов“, където има паралелки по изобразително изкуство и музика, представители на школата по изобразително изкуство „Артея“, на вокалната школа „Ню войсис“, на детските градини, на кукления театър, на Младежкия дом и на Обединения детски комплекс.
В кръглата маса ще се включи и писателката Неда Антонова, а също и хората с увреждания от Защитеното жилище в търговищкия квартал „Бряг“, за които библиотеката е храм на арт терапията.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Росица Куцарова.
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..