Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостта на мисис Доун

8
Снимка: личен архив

Магичната природа на Мадара и скалите над селото са накарали англичанката Доун Франклин и нейният съпруг Боб да изберат България за свой дом, в който да останат завинаги. 

Детската учителка, чието име на български език се превежда като „зора“, в момента преподава английски език на хора от различни възрасти, включително и на част от мениджърския състав на голяма шуменска фирма, в която корпоративния език е именно английския. 

Животът на мисис Доун в Мадара е като подарък за рожден ден, който ѝ се случва постоянно. Английското семейство е очаровано от контактите си с българите, но понякога се разочароват от отношението ни към животните.


В двора на селската си къща те отглеждат фамозното магаре Дилайла, имат малки пиленца и няколко пауна. Фамилията се допълва от пет кучета и три котки. Животът в дома им е още по-весел и заради говорящия папагал.

За смисъла и радостта от избора да живее в България Доун Франклин разказва пред Миглена Стефанова в проекта ни „Новите нашенци“.

Интервюто с англичанката Доун Франклин е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен. Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария от Молдова

Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..

публикувано на 16.04.25 в 15:45

Виж човека, не затрудненията му

Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..

публикувано на 16.04.25 в 14:27

Донеси и размени

По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”.  Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..

публикувано на 16.04.25 в 13:36

Да върнем добрината на Тошко

Велики вторник, отреден за смирение и за осмисляне на милосърдието, ни дава и пример как да благотворим.  От 18:00 часа в читалище „Пробуда-1928“ в Каспичан самодейци ще изнесат концерт. Така те подават ръка на художествения ръководител и хореограф Тодор Ганчев, идеен създател на Националния фестивал „Автентични ритми”. Той води битка с тежко..

публикувано на 15.04.25 в 09:06

Двойникът на Ути от Силистра

Иван Димитранов от Силистра е индиректно свързан с кулинарията. Той не е готвач, а работи като сервитьор на круизни кораби. В свободното си време е актьор - аматьор. Поразителната прилика с кулинарния гуру Ути Бъчваров откриваме при гостуването му в Радио Шумен, но Иван е кажи-речи на половината години на популярния готвач.  Поводът да е в..

публикувано на 14.04.25 в 19:35

Медали за Шумен

В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика.  Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.

публикувано на 14.04.25 в 14:23

Пътешествие с вълшебни думи

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“.  „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..

публикувано на 14.04.25 в 11:04