Дългогодишният журналист в Би Би Си – Лондон Димитър Димитров представя в русенския музей на 13 юни изложбата „Светът за българския воин“.
Експозицията събира рисунки, картинки, снимки и текстове на оригиналните им езици с превода им на български от различни западни медии за подвига на българското опълчение в Руско–турската война (1877 – 1878), за създаването на българската войска и действията на българската армия през Сръбско–българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.
В изложбата са показани и забавленията на българските войници.
Димитър Димитров е автор на книгите от поредицата „Светът за българския воин“ и на книгата „Светът за македонските българи“. Именно тези издания, които представят величието на българския военен дух през погледа на чуждите кореспонденти и журналисти, стават основа за експозицията.
Изложбата на журналиста от Би Би Си се открива от 18:00 часа. Тя разкрива и още от примерите за засилен интерес от страна на европейските държави към събитията тук.
Така по време на Балканските войни излиза английският роман „Мечът на избавлението“, написан от автор, определян като английския Карл Май. След това се появява германски роман по темата. Оказва, че в България тези истории са написани години по-късно.
И още един любопитен детайл добави Димитър Димитров и той е за хайдутина Янчо, който действал из Шуменско. За него новела обаче излиза във Франция през 1863 г., а българските мигранти публикували части от произведението.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Димитър Димитров.
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...