Преди повече от век на шуменската улица „Араста“ живеят едни от най-интересните и забележителните личности, оставили своя отпечатък в историята не само на града, но и на България. Сред тях е художникът Стефан Петров.
Красивата, масивна къща, която днес е на улица „Цар Освободител“ 125, сега е полуразрушена. Преди дни тя влезе във фокуса на общественото внимание, защото покривът й рухна. Но не за сградата, която е паметник на културата ще говорим, а за нейния собственик – художникът Стефан Петров.
Той е роден през 1891 година и доживява до 100 години. Учил е в Русенската гимназия, а след това в Художествено-индустриалното училище в София, сегашната Художествена академия. Там негови преподаватели са Жеко Спиридонов, Иван Мърквичка, Стефан Иванов.
Стефан Петров е един от творците, които запечатват на своите картини най-важните обществени сгради от стария Шумен в началото на 20 век. Сгради, които вече не съществуват, а също и емблематични шуменски улички, площади и квартали.
По повод неговия 100-годишен юбилей е било организирано тържество в читалище „Добри Войников“. Гост е бил и художникът Александър Величков. Миглена Стефанова се срещна с него, за да разкаже повече за личността на Стефан Петров.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..