Семинар за разпознаване на фалшивите новини организира екип на информационния сайт "Mediapool" в сесийната зала на община Шумен. „Можеш бързо да съчиниш една фалшива новина, да я разпространиш лавинообразно, но проверката на фактите и доказването на лъжата отнемат много повече време“, обясни журналистката Мартина Бозукова.
Хибридните атаки, на които са подложени българите, имат за цел да събудят носталгията към миналото и да предизвикат съмнения към европейския избор на България. „Непрекъснато виждаме заглавия, че все Европейският съюз нещо ни забранява. Първо беше ракията, после шкембе чорбата, а сега са розовите домати“, обясни тя. В последните години се забелязват и кампании, които искат да откажат българите да упражнят правото си на глас по време на избори. Това става с разпространението на твърдения, че вотът така или иначе е купен или че машините са манипулирани.
По време на семинара бяха показани така наречените дийпфейк материали, генерирани с помощта на изкуствен интелект. В един от клиповете образът и гласът на президента Румен Радев рекламира инвестиционна измама. „С развитието на технологиите все по-често ще виждаме такива манипулации“, обясни Никола Лалов от "Mediapool". Пред гостите на семинара той развенча и конспиративната теория, че зеленото лого със силуета на жаба, което стои на редица сладки изделия, не означава, че в тях е вложена пудра от насекоми. Знакът гарантира устойчивото производство на използваните какаови зърна.
„Все пак всяка лъжа умира в момента, в който е хваната“, каза още Бозукова.
“С проявата на небрежност, ако не си достатъчно отговорен към себе си и близките си, ти ще обслужваш чужди интереси. А много от тези дезинформационни кампании са насочени пряко към твоя джоб. Могат да застрашават здравето ти, личното ти благосъстояние, а дори и живота на твои близки”, добави Никола Лалов.
Журналистите показаха и най-известните онлайн платформи за проверка на фактите. Сред тях бе и секцията в сайта на Българското национално радио.
Защо българите са склонни да вярват на фалшиви новини? Как да противодействаме на лъжите онлайн, които си играят с нашите емоции и предварителните ни нагласи? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Мартина Бозукова и Никола Лалов от "Mediapool".
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..