Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Женската сила през Възраждането

6
Снимка: Личен архив

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират?

Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях? 

Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението?

Как се еманципират женските дружества след 1878 г.?

На тези въпроси отговаря Андриана Спасова от Института за литература при БАН, която е изследвала в дълбочина темата.

На 25 март 1872 г. по покана на учителката Анастасия Димитраки Константинова в дома на Марийка Начкова се събират 15 видни жителки на Шумен – учителки, съпруги или дъщери на търговци и занаятчии. Те учредяват женско дружество, чиято цел е да се даде образование на девойките и да осъществява благотворителна дейност. Инициаторите се обединяват около името “Родолюбие”, защото то най-силно кореспондира с техните патриотични настроения и със стремежа им към независимост. За патронен празник избират Благовещение. Те подготвят устав и правилник, излъчват ръководство и изработват печат с елипсовидна форма, в чийто център са изобразени две стиснати ръце като символ на народното единство. За председател на дружеството е избрана учителката Анастасия Константинова.

Това е началото на историята на едно от десетките женски дружества, които още преди Освобождението заявяват мястото на жената в обществените дела.

Чуйте още за тяхната история в интервюто на Миглена Стефанова с Андриана Спасова, направено в предаването „Истории за историята“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелена светлина за вятърния парк

Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..

публикувано на 13.01.25 в 13:50

10 януари - 28 години по-късно

Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре.  Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..

публикувано на 10.01.25 в 12:50
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43