Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Женската сила през Възраждането

6
Снимка: Личен архив

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират?

Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях? 

Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението?

Как се еманципират женските дружества след 1878 г.?

На тези въпроси отговаря Андриана Спасова от Института за литература при БАН, която е изследвала в дълбочина темата.

На 25 март 1872 г. по покана на учителката Анастасия Димитраки Константинова в дома на Марийка Начкова се събират 15 видни жителки на Шумен – учителки, съпруги или дъщери на търговци и занаятчии. Те учредяват женско дружество, чиято цел е да се даде образование на девойките и да осъществява благотворителна дейност. Инициаторите се обединяват около името “Родолюбие”, защото то най-силно кореспондира с техните патриотични настроения и със стремежа им към независимост. За патронен празник избират Благовещение. Те подготвят устав и правилник, излъчват ръководство и изработват печат с елипсовидна форма, в чийто център са изобразени две стиснати ръце като символ на народното единство. За председател на дружеството е избрана учителката Анастасия Константинова.

Това е началото на историята на едно от десетките женски дружества, които още преди Освобождението заявяват мястото на жената в обществените дела.

Чуйте още за тяхната история в интервюто на Миглена Стефанова с Андриана Спасова, направено в предаването „Истории за историята“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11

Войната срещу вейповете

Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен.  По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..

публикувано на 13.02.25 в 08:51

Бойкотът на магазините няма да смъкне цените

Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..

публикувано на 13.02.25 в 07:03

По-високи заплати в психиатриите?

35 години от учредяването на КНСБ се навършват днес. Най-голямата обществена организация в България с над 300 хиляди членове е създадена на 12.02.1990 г. КНСБ стартира  кампания с протестна декларация и подписка за повишаване на заплатите на работещите в психиатричните болници, както и за екипите, обгрижващи пациентите в различните центрове за..

публикувано на 12.02.25 в 13:49

Интересно правосъдие

Една от най-честите лекции, която съдии и прокурори от Русе са изнасяли през последната година пред учениците от Русе, е на тема „Сключване на трудов договор и трудови правоотношения. Защита на трудовите права“. Темата се оказа изключително вълнуваща за гимназистите,   а част от тях вече имат и трудов опит, каза пред Радио Шумен председателят на..

публикувано на 12.02.25 в 09:06

Печки за климатици в Мараш

Започна информационната кампания за най-амбициозния проект, свързан с подобряване на чистотата на въздуха в община Шумен. Екипът на кампанията ще посети всяко населено място, за да обясни целите на смяната на печката за твърдо гориво с климатик.  В добре отоплената зала с печка на дърва в читалището в Мараш жителите на селото очакваха екипа на..

публикувано на 12.02.25 в 08:56