През ноември миналата година само за няколко минути смерч отнесе покривите на близо 150 къщи в с. Лъвино, община Исперих. Част от селото остана без ток заради съборени електрически стълбове. В навечерието на зимата много хора се озоваха без покрив над главите си. Тогава местната власт, социалните служби и стотици доброволци се притекоха на помощ на пострадалите от бедствието. Къщите бяха покрити още първите дни след ураганния вятър, възстановяването на останалите щети продължава до днес.
Къщата на Фатме бе сред най-пострадалите от смерча през миналия ноември. Щетите от бедствието личат и днес. Вижда се, че първият етаж на къщата вече е годен за живеене, но все още има стаи без прозорци, в градината са струпани строителни материали. 51-годишната жена, която бе вложила в ремонта на къщата си спестяванията си от дълги години работа в Турция, разказва през сълзи, че направените ремонти са с труда на синовете й и приятели.
Изплатени са им само 1512 лв. социални помощи, а за възстановяването на къщата и двора синът й е теглил заеми и купува строителни материали от всяка заплата.
Къщата на Милко Маринов също не е била пощадена от бедствието. Той и семейството му също със собствен труд възстановяват постепенно имуществото си. Те грижливо събират фактурите за строителни материали и очакват да им бъдат покрити сумите, както са обещали от кметството.
„Местната власт е най-близо до хората, но ние разчитаме и на помощ от държавата“, каза кметът на Исперих Белгин Шукри. Той поясни, че парите от гласуваната от Общинския съвет помощ и от дарения са разпределени от обществен съвет според щетите на съответното домакинство, не по равно за всички. Разпределената обща сума от бюджета на община Исперих и от дарения е 209 хиляди лева - 60 хиляди от общинския бюджет и 149 хиляди от дарения.
Община Исперих все още очаква средства от Комисията по бедствия и аварии, с които да бъдат покрити още разходи на пострадалите от урагана в Лъвино, съобщи още кметът Белгин Шукри.
Дали и кога ще има допълнителни пари, е трудно да се каже, особено докато няма редовно правителство.
Но работливите хора от Лъвино продължават сами, с близки и приятели, да възстановяват щетите по къщите и дворовете си.
А унищожената асма в двора на Фатме е покарала нови филизи. Може би някой ден отново ще даде плод.
Чуйте репортаж на Мина Денева.
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..