Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъвино бавно се изправя

9
Лъвино, юли 2024
Снимка: Радио Шумен

През ноември миналата година само за няколко минути смерч отнесе покривите на близо 150 къщи в с. Лъвино, община Исперих. Част от селото остана без ток заради съборени електрически стълбове. В навечерието на зимата много хора се озоваха без покрив над главите си. Тогава местната власт, социалните служби и стотици доброволци се притекоха на помощ на пострадалите от бедствието. Къщите бяха покрити още първите дни след ураганния вятър, възстановяването на останалите щети продължава до днес.

Къщата на Фатме бе сред най-пострадалите от смерча през миналия ноември. Щетите от бедствието личат и днес. Вижда се, че първият етаж на къщата вече е годен за живеене, но все още има стаи без прозорци, в градината са струпани строителни материали. 51-годишната жена, която бе вложила в ремонта на къщата си спестяванията си от дълги години работа в Турция, разказва през сълзи, че направените ремонти са с труда на синовете й и приятели. 

Изплатени са им само 1512 лв. социални помощи, а за възстановяването на къщата и двора синът й е теглил заеми и купува строителни материали от всяка заплата.

Къщата на  Милко Маринов също не е била пощадена от бедствието. Той и семейството му също със собствен труд  възстановяват постепенно  имуществото си. Те грижливо събират фактурите за строителни материали и очакват да им бъдат покрити сумите, както са обещали от кметството.

„Местната власт е най-близо до хората, но ние разчитаме и на помощ от държавата“, каза кметът на Исперих Белгин Шукри. Той поясни, че парите от гласуваната от Общинския  съвет помощ и от дарения са разпределени  от обществен съвет според щетите на съответното домакинство, не по равно за всички. Разпределената обща сума от бюджета на община Исперих  и от дарения е  209 хиляди лева - 60 хиляди от общинския бюджет и 149 хиляди от дарения.

Община Исперих все още  очаква средства от Комисията по бедствия и аварии, с които да бъдат покрити още разходи на пострадалите от урагана в Лъвино, съобщи още кметът Белгин Шукри.

Дали и кога ще има допълнителни пари, е трудно да се каже, особено докато няма редовно правителство.

Но работливите хора от Лъвино продължават сами, с близки и приятели, да възстановяват щетите по къщите и дворовете си. 

А унищожената асма  в двора на Фатме е покарала нови филизи. Може би някой ден отново ще даде плод.

Чуйте репортаж на Мина Денева.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да предадеш нататък

Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират курсове и семинари по предприемачество в цялата страна. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София в специалност ,,Информатика“.  Междувременно и двете работят във фирма за дизайн и твърдят, че спечелен от тях национален конкурс по предприемачество им дава..

публикувано на 10.04.25 в 08:43

Добротата е най-важна

Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен".  Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..

публикувано на 10.04.25 в 08:36

Какво не знаем за прилепите

Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров.  Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...

публикувано на 10.04.25 в 08:24

Децата и гората

По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към  ОДК..

публикувано на 09.04.25 в 13:38

Шарене на яйца с восък

Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца.    Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия  музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..

публикувано на 09.04.25 в 10:11

Цветът на гласа

С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®.   Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..

публикувано на 08.04.25 в 14:41

Базар на изкуствата

За пети пореден път в Търговище от 9 до 12 април ще се проведе Базар на изкуствата. Инициативата е на местни творци, които се опитват по този начин да популяризират изкуството си и се обединяват в обща кауза. Традиционното за града събитие и тази година ще е с благотворителен характер - ще се набират средства за рехабилитация на Ева Георгиева,..

публикувано на 08.04.25 в 11:53