През ноември миналата година само за няколко минути смерч отнесе покривите на близо 150 къщи в с. Лъвино, община Исперих. Част от селото остана без ток заради съборени електрически стълбове. В навечерието на зимата много хора се озоваха без покрив над главите си. Тогава местната власт, социалните служби и стотици доброволци се притекоха на помощ на пострадалите от бедствието. Къщите бяха покрити още първите дни след ураганния вятър, възстановяването на останалите щети продължава до днес.
Къщата на Фатме бе сред най-пострадалите от смерча през миналия ноември. Щетите от бедствието личат и днес. Вижда се, че първият етаж на къщата вече е годен за живеене, но все още има стаи без прозорци, в градината са струпани строителни материали. 51-годишната жена, която бе вложила в ремонта на къщата си спестяванията си от дълги години работа в Турция, разказва през сълзи, че направените ремонти са с труда на синовете й и приятели.
Изплатени са им само 1512 лв. социални помощи, а за възстановяването на къщата и двора синът й е теглил заеми и купува строителни материали от всяка заплата.
Къщата на Милко Маринов също не е била пощадена от бедствието. Той и семейството му също със собствен труд възстановяват постепенно имуществото си. Те грижливо събират фактурите за строителни материали и очакват да им бъдат покрити сумите, както са обещали от кметството.
„Местната власт е най-близо до хората, но ние разчитаме и на помощ от държавата“, каза кметът на Исперих Белгин Шукри. Той поясни, че парите от гласуваната от Общинския съвет помощ и от дарения са разпределени от обществен съвет според щетите на съответното домакинство, не по равно за всички. Разпределената обща сума от бюджета на община Исперих и от дарения е 209 хиляди лева - 60 хиляди от общинския бюджет и 149 хиляди от дарения.
Община Исперих все още очаква средства от Комисията по бедствия и аварии, с които да бъдат покрити още разходи на пострадалите от урагана в Лъвино, съобщи още кметът Белгин Шукри.
Дали и кога ще има допълнителни пари, е трудно да се каже, особено докато няма редовно правителство.
Но работливите хора от Лъвино продължават сами, с близки и приятели, да възстановяват щетите по къщите и дворовете си.
А унищожената асма в двора на Фатме е покарала нови филизи. Може би някой ден отново ще даде плод.
Чуйте репортаж на Мина Денева.
Нови предсрочни избори биха били непредвидими, каза за Радио Шумен политологът Даниел Смилов. Той смята, че основните разминавания в преговорите за правителство между ГЕРБ, ДБ, БСП и „Има такъв народ“ са били назначението на Сарафов за главен прокурор и санитарният кордон около Пеевски. Според него, ако всичко останало бъде договорено, ще се..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще има в края на месеца в Търговище. Целта на кампанията е да осигури достъп до професионална помощ и да насочи вниманието към значението на превенцията и ранната диагностика. Един от специалистите, които ще провеждат прегледите, е д-р Елена Бангеева, ръководител на репродуктивния център по..
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..