През ноември миналата година само за няколко минути смерч отнесе покривите на близо 150 къщи в с. Лъвино, община Исперих. Част от селото остана без ток заради съборени електрически стълбове. В навечерието на зимата много хора се озоваха без покрив над главите си. Тогава местната власт, социалните служби и стотици доброволци се притекоха на помощ на пострадалите от бедствието. Къщите бяха покрити още първите дни след ураганния вятър, възстановяването на останалите щети продължава до днес.
Къщата на Фатме бе сред най-пострадалите от смерча през миналия ноември. Щетите от бедствието личат и днес. Вижда се, че първият етаж на къщата вече е годен за живеене, но все още има стаи без прозорци, в градината са струпани строителни материали. 51-годишната жена, която бе вложила в ремонта на къщата си спестяванията си от дълги години работа в Турция, разказва през сълзи, че направените ремонти са с труда на синовете й и приятели.
Изплатени са им само 1512 лв. социални помощи, а за възстановяването на къщата и двора синът й е теглил заеми и купува строителни материали от всяка заплата.
Къщата на Милко Маринов също не е била пощадена от бедствието. Той и семейството му също със собствен труд възстановяват постепенно имуществото си. Те грижливо събират фактурите за строителни материали и очакват да им бъдат покрити сумите, както са обещали от кметството.
„Местната власт е най-близо до хората, но ние разчитаме и на помощ от държавата“, каза кметът на Исперих Белгин Шукри. Той поясни, че парите от гласуваната от Общинския съвет помощ и от дарения са разпределени от обществен съвет според щетите на съответното домакинство, не по равно за всички. Разпределената обща сума от бюджета на община Исперих и от дарения е 209 хиляди лева - 60 хиляди от общинския бюджет и 149 хиляди от дарения.
Община Исперих все още очаква средства от Комисията по бедствия и аварии, с които да бъдат покрити още разходи на пострадалите от урагана в Лъвино, съобщи още кметът Белгин Шукри.
Дали и кога ще има допълнителни пари, е трудно да се каже, особено докато няма редовно правителство.
Но работливите хора от Лъвино продължават сами, с близки и приятели, да възстановяват щетите по къщите и дворовете си.
А унищожената асма в двора на Фатме е покарала нови филизи. Може би някой ден отново ще даде плод.
Чуйте репортаж на Мина Денева.
20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е Ангел Минчев. Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. Многобройни са участията на..
Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..
„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..
Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..
45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..
Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..
Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..