Увеличение на налозите за автомобилите и на недвижимите имоти предвижда община Търговище. Измененията са в Наредбата за определяне размера на местните данъци. Общинският законодателен текст е предложен за обществено обсъждане до 15 август. Новите текстове касаят изменение на данъка върху превозните средства и този върху недвижимите имоти от 2025 г. Предложението за изменение на данъка върху превозните средства се отнася за леките автомобили според мощността им. Пример - за автомобил с мощност до 74 kW налогът се повишава с 0,10 лв. на 1 kW.
Новите текстове в наредбата за данъка върху недвижимите имоти, предвиждат той да се измени от 1,65 на 2,5 на хиляда върху данъчната оценка на имотите. Към момента този вид данък е по-нисък в сравнение с редица общини, каза заместник-кметът по финанси Валентин Велчев от община Търговище.
В закона е записано, че имоти с данъчна оценка до 1680 лв. са освободени от налог. Такива на практика са масово имотите в населените места на общината. За тези, за които данък се дължи, сумите са минимални, често в размер на 2-3 лв. Това е крайно недостатъчно за осигуряване на дейностите по поддръжка и комунално обслужване на населените места.
Прогнозата е след измененията в наредбата постъпленията в общинския бюджет да се увеличат с над 1,3 млн. лева.
Средствата ще бъдат разпределени за ремонти на инфраструктурата, издръжка на детските градини, администрацията, поддръжка на социалните и комунални дейности и други, извършвани от Общината.
Предложения и становища по проекта за изменение се приемат в срок до 15 август 2024 г. Те трябва да бъдат подадени писмено в Центъра за административно обслужване, на e-mail: obshtina@targovishte.bg или чрез Портала за обществени консултации към Министерския съвет.
Интервю на Здравка Русева със заместник-кмета по финанси, стопански дейности и общинска собственост в община Търговище Валентин Велчев.
„Като стане време да вдигам цени, ми е много трудно, защото има хора, които имат нужда от нещо евтино“. Това обяснява Антоанета Томова от Шумен, една от малкото майсторки на закуски в Шумен, която засега задържа цените им. Казва, че може да си го позволи, защото прави всичко сама. От замесването на тестото през пърженето на вкусни мекички и пирожки до..
24-годишната англичанка Челси Петьова е едно от големите изключения, които избират да живеят не в родината си в някой голям град, а на село в България. Младата жена е омъжена в каолиновското село Дойранци, има три малки деца, грижила се е за крави, а сега помага в отглеждането на овце. Със съпруга си Петър се срещат в Екситър в югозападната..
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..