Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечтите на Стефания

3
Снимка: Личен архив/ Стефания Георгиева

Последните десетилетия често чуваме и гледаме обезлюдяващите и опустяващи български села. За това как младите бягат от малките населени места и търсят начини да се реализират в по-големите градове, а нерядко и в чужбина. 

Понякога обаче чуваме и за млади хора, които правят обратното. Бягат от навалицата, стреса и забързаното ежедневие и търсят спокойствието именно в тези малки села. Дали ще започнат постепенно хората да се връщат по селата не знаем, но такава тенденция като че ли бавно се заражда. 

Стефания Георгиева е артист – хореограф и актриса. Работила е в шуменския театър, като има два спектакъла, на които е хореограф. Със съпруга си, също човек на изкуството, решават, че големият град не е тяхното място и отиват да живеят на село. Решението не е спонтанно, а обмислено и мечтано от младите хора. 

Какво е да си артист и да живееш в малко населено място, за връщането към природата и за огнената стихия, която преживя съвсем скоро село Воден, чуйте в разговора на Доротея Генчева със Стефания Георгиева.

Към момента тя и семейството ѝ не живеят във Воден. Въпреки добрия старт и дейностите, които измислят и организират за децата в селото, настъпва промяна от страна на общината. Отказан им е предоставеният преди това достъп до местното читалище и на младите хора е някак подсказано, че е по-добре да прекратят заниманията си с децата. Сега Стефания и близките ѝ ходят във Воден по празници и през лятото, защото обичат селото и природата там, и защото, както тя казва, там има прекрасни хора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Душата на камъка

24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..

публикувано на 09.01.25 в 10:49