Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н. Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир.
Изграждането му е заради немската католическа общност, която от началото на миналия век живее в Царев брод, тогава Енидже. Католическият храм е построен 1910 година, четири години по-късно идват сестри бенедиктинки, за да обучават децата на немските колонисти.
Бурна е 110 годишната му история, но днес зад вратите му не цари единствено тишина. Преди дни завърши пореден летен детски лагер, а преди това Национална младежка среща. Всеки ден миряни и туристи прекрачват прага, за да посетят манастира или просто да си купят мехлем, какъвто от десетилетия правят сестрите, а хората твърдят, че е чудодеен.
Шест монахини са се посветили понастоящем на светата обител в Царев брод. Казват, че при тях може да намерите не само лек за тялото, но преди всичко за душата.
За живота днес в Бенедиктинския манастир в Царев брод, чуйте единствената българка сред монахините - сестра Надя Ружина. Интервю на Христина Димитрова.
В село Царев брод живеят в мир и сговор - православни, католици и и мюсюлмани. Всеки от етносите си има свой храм.
Знаете ли, че ако отглеждате цветя в градината си, а не само райграс, имате овошки и поддържате неокосено някое местенце, в което избуява и коприва, то всъщност помагате на пеперудите. Те са навсякъде около нас и е трудно човек да си представи цветните поляни без тези крехки и ефирни насекоми. Изчезването им обаче ще бъде не просто естетическа..
Шуменските полицаи избраха да празнуват своя ден с най-големите си почитатели – децата. Днес, в навечерието на празника 5 юли, вратите на полицейската дирекция, на най-бързата патрулка БМВ, също и на ареста, бяха отворени за любознателни момичета и момчета. Интересът се оказа наистина огромен, а децата засипаха със съвети униформените, защото..
“Вода гази, жаден ходи“ – тази поговорка в пълна сила се отнася за преславското село Осмар. От години при всяко спиране на водата притесненията на хората в селото са, че ще останат съвсем без вода. И не без основание – правата за водовземане и водоползване на най-пълноводния каптиран извор, който е в землището на съседното село Троица, още през 2011..
Скоро в страната ни за първи път бяха присъдени Национални награди за приобщаващо образование. В ,,Индивидуални награди“ второ място ,,Психолог на годината“ спечели Михаела Тончева, училищен психолог в Средно училище ,,Сава Доброплодни“ в Шумен. За психологията като наука, която изучава душата и ума, за това как работи и как влияе на поведението..
Всеки, който някога е общувал с тийнейджър, е наясно, че децата в тази възраст са топка от емоции. Всичко, което се случва в техния живот не само е важно, даже е най-важното. Лесно могат да бъдат обидени или наранени. Тийнейджърството нерядко е същинско предизвикателство и за техните родители. Тъкмо затова в Русенската библиотека се провеждат срещи..
По време на извънредно заседание на парламентарната Комисия по здравеопазването във вторник председателят на групата на ИТН Тошко Йорданов изрече думи, които предизвикаха широка обществена реакция. Йорданов отправи към младите лекари, които се срещнаха с представителите на комисията, а задочно и към всички техни колеги, репликата: „Отидете в Италия,..
40 минути на въпроси на граждани от Търговище онлайн отговаря кметът на общината д-р Дарин Димитров. Повечето питания бяха свързани с инфраструктурата – ремонт на улици, попълване на дупки по пътищата на града, благоустрояване на кварталите, вода за вилна зона. Засегнат бе и въпросът има ли в Търговище туристическо предприятие при наличието на..