Световно известният цигулар Свет Радославов ще присъства на среща на рода Челебиеви в Смядово на 3 август. Светлин Радославов, известен по световните сцени като Свет, е един от стотиците потомци на Герджик Стойко Челеби от Смядово, живял в началото на XIX век – виден за времето си свирач и майстор на инструменти.
Над хиляда са потомците на Челебиевия род днес, пръснати по целия свят. Ще присъстват 135 души на възраст от 3.5 месеца до 84 години. Родът провежда втора среща, има актуализирано родословно дърво, родова книга, знаме и значки за родова принадлежност.
Срещата на Челебиеви ще започне в 10 часа в съботна, на 3 август, пред читалището в Смядово със слово на д-р Милен Славов и поздрав от кмета на община Смядово Иванка Петрова. В музикалната програма освен Свет Радославов, ще участва и Клубът за народни хора "Хайде либе". Следобед програмата ще продължи в заведение във Велики Преслав, където ще има беседа за произхода на името Герджик Стойко Челеби, предаване на знамето, разкази на най-възрастните потомци и музикална програма.
Кой е бил Герджик Стойко Челеби, кои са днес най-известните потомци на рода? Вълнуващата история за дълголетната родова традиция разказва пред Христина Димитрова най-възрастният представител на рода – 84-годишната детска учителка Таня Генова.
Чуйте разговора им в звуковия файл.
В съботния ден жителите на малкото градче Смядово ще имат неповторимата възможност да чуят изпълненията на световно известен музикат. Кой е Светлин Радославов, известен по световните сцени като Свет. За първи път той се докосва до цигулката на 3-годишна възраст, на 7 години печели второ място на Третия национален конкурс за деца-таланти в Благоевград, а малко след това е приет в музикалното училище "Любомир Пипков“. Заминава за Америка, където обучението му продължава в реномираното музикално училище Eastman School of Music с пълна стипендия. С годините Челебиевият потомък усъвършенства таланта си, като го комбинира с танци и впечатляващо шоу, с което завладява публиката във всички точки на света. Известният телевизионен водещ Хауърд Стърн го обявява за най-добрия цигулар, когото е слушал. Макар да живее в чужбина, винаги носи България в сърцето си. И въпреки, че е прекарал толкова време далеч от родината, той използва всеки удобен момент да се връща при корените си.
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...