Двадесет и четири деца между 12 и 15-годишна възраст от България и Румъния участваха в художествен пленер в Синая, един от най-живописните градове в северната ни съседка.
Дванадесет възпитаници на Арт школата към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен с ръководител Теменуга Христова и дванадесет ученици от Гимназия „Николае Лабис“ от Букурещ с ръководител Ана-Мария Маргине бяха част от форума под надслов "Нашата планета, магията на гората".
Пленерът се проведе в края на юли с богата творческа програма - посещения и рисуване на открито в Природонаучния музей "Антипа", Букурещ, манастирите на Синая и Карайман, къщата музей на румънския композитор Джордже Енеску, парка и централната част на Синая и прочутия замък Пелеш.
Програмата включи и приложно-декоративно и живописно ателие. Пленерът завърши с изложба в комплекс "Роуа" в Синая, който представи творбите на всички участници в артистичното събитие.
Пленерът в Синая е продължение на българо-румънския пленер, в който партньори са шуменския център за подкрепа за личностно развитие и букурещката гимназия. През юни 12 румънски деца гостуваха в Шумен, за да участват в пленера, наречен „Мостове на приятелството".
Чуйте още подробности от разговора на Миглена Стефанова с Даяна Василева и Ахмед Ахмед, възпитаници на Арт школата в Шумен и с техния ръководител Теменуга Христова.
Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..
Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре. Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..
Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..
Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет. Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода. Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..