Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудесата на Мурфатлар

Снимка: Евгения Балинова- личен архив

Пътувайки в Северна Добруджа, по главния път за румънския град Констанца, от шосето може да се види каменноциментовата обшивка на изключително представителен исторически паметник - скалният комплекс Мурфатлар. Той се развива на площ от цели 10 дка. 

Състои се от четири църкви, два параклиса, две галерии, едната от които е функционирала като гробнична в по-късния си етап, една наземна сграда с каменен цокъл и пет-шест изкопа на каменна кариера. Счита се, че от нея е бил извличан строителен материал за изграждането на големия добруджански каменен вал, който е най дългото фортификационно съоръжение в Източна Европа и според утвърденото мнение маркира североизточната граница на Първата българска държава. 


В последните няколко години ентусиазиран екип от 20 души, по- голямата част, от които са работили на терен като доброволци, са извършили най- мащабното документиране на скалния манастир при Мурфатлар от неговото откриване през 1957 г. от екип на проф. Йон Барня от Археологическия институт в Букурещ. 

„Работата на екипа на Националния институт с музей при БАН започва през 2021 г. В началото в рамките на друг проект, свързан с проучването и документирането на графитите от кръглата каменна площадка в Плиска в търсене на сравнителна база, така екипът получи позволение да работи в Мурфатлар и да документира въпросните аналогии на място в комплекса. Предвид тревожното състояние предимно на графитния материал в Мурфатлар, НАИМ инициира собствена експедиция, която да документира графитите, които са над 1500, за да бъдат запазени за следващите генерации изследователи“, разказа гл.ас. Евгения Коматарова- Балинова, ръководител на проекта.


Скалният манастир при Мурфатлар е уникален както с археологията си, така и със запазените графити. Какво разказват тези древни надписи за предците ни и за нас самите, обяснява доц. Антоанета Гранберг от университета в Гьотеборг. 


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пойни птици на фестивала

Фестивалът „Друмеви театрални празници“ в Шумен днес предлага и една премиера в своята програма. Тя е на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ и представлява експеримент от музикални, вербални и визуални внушения, изградени върху многожанрова колаборация, казва режисьорът ѝ Кольо Стайков.   Спектакълът е създаден по текстове от наскоро..

публикувано на 14.05.25 в 08:57

Свободата да импровизираш

Виртуозният китарист Ангел Демирев ще заведе публиката в Шумен на едно емоционално и музикално пътешествие. Тази вечер той представя концерта „Диалог в петолиние за пътя в изкуството“. Събитието ще предложи музикално илюстрирана лектория, в която Демирев ще изследва изразните възможности на един от най-чувствените и поетични инструменти –..

публикувано на 13.05.25 в 13:00
Александрина Михайлова

Шуменска дива с престижна награда

Шуменското сопрано Александрина Михайлова, една от талантливите ученички на Райна Кабаиванска, получи наградата "Млад музикант на годината 2024“ в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче“.  Слушателите избраха нейния ментор Райна Кабаиванска за "Музикален педагог на годината 2024“.  Родената в Шумен вдъхновяваща..

публикувано на 13.05.25 в 12:07

Силистренски трилър с пореден успех в САЩ

Късометражният трилър „Не безпокойте“ на силистренския режисьор Адриан Ал Жазар ще направи днес премиерата си в столицата на щата Джорджия - Атланта, САЩ. Той бе селектиран сред стотици филми на Кинофестивала за най-добър микрофилм в Атланта, където режисьори от цял свят представят кратки оригинални истории в различни жанрове. Преди броени дни същият..

публикувано на 10.05.25 в 14:47

Друмевите театрални празници започват

За 34-та поредна година Шумен става столица на най-добрата драматургия от български автори. Между 11 и 16 май ще се проведат Друмевите театрални празници, в които ще участват 17 заглавия.  Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева, за „Авторски прочит“ селекционер е Анита Ангелова също..

публикувано на 11.05.25 в 08:15

Православна музика в Попово

Седмото издание на фестивала на православна музика „Св.Св. Кирил и Методий“ ще бъде открито на 10 май от 11.00 часа в Дома на културата „Димо Коларов“ в Попово. Концертът в Попово ще бъде само част от програмата на фестивала, който ще продължи с камерни изяви на хоровете участници от близките малки населени места в района. През годините в..

публикувано на 08.05.25 в 11:55

Невиждан концерт в Шумен и София

Концерт, невиждан по мащабите и въздействието си ще звучи в Деня на Европа – 9 май в Шумен и на 11 май в София.  В зала „Арена Шумен“ и в Националния дворец на културата в столицата ще бъде представен шедьовърът на Лудвиг Ван Бетовен, неговата Девета Симфония.  Изпълнена за първи път във Виена на 7 май 1824 г., произведението празнува повече от два..

публикувано на 07.05.25 в 10:09