Пътувайки в Северна Добруджа, по главния път за румънския град Констанца, от шосето може да се види каменноциментовата обшивка на изключително представителен исторически паметник - скалният комплекс Мурфатлар. Той се развива на площ от цели 10 дка.
Състои се от четири църкви, два параклиса, две галерии, едната от които е функционирала като гробнична в по-късния си етап, една наземна сграда с каменен цокъл и пет-шест изкопа на каменна кариера. Счита се, че от нея е бил извличан строителен материал за изграждането на големия добруджански каменен вал, който е най дългото фортификационно съоръжение в Източна Европа и според утвърденото мнение маркира североизточната граница на Първата българска държава.
В последните няколко години ентусиазиран екип от 20 души, по- голямата част, от които са работили на терен като доброволци, са извършили най- мащабното документиране на скалния манастир при Мурфатлар от неговото откриване през 1957 г. от екип на проф. Йон Барня от Археологическия институт в Букурещ.
„Работата на екипа на Националния институт с музей при БАН започва през 2021 г. В началото в рамките на друг проект, свързан с проучването и документирането на графитите от кръглата каменна площадка в Плиска в търсене на сравнителна база, така екипът получи позволение да работи в Мурфатлар и да документира въпросните аналогии на място в комплекса. Предвид тревожното състояние предимно на графитния материал в Мурфатлар, НАИМ инициира собствена експедиция, която да документира графитите, които са над 1500, за да бъдат запазени за следващите генерации изследователи“, разказа гл.ас. Евгения Коматарова- Балинова, ръководител на проекта.
Скалният манастир при Мурфатлар е уникален както с археологията си, така и със запазените графити. Какво разказват тези древни надписи за предците ни и за нас самите, обяснява доц. Антоанета Гранберг от университета в Гьотеборг.
Изложба живопис, наречена „Спомени в сегашно време“, открива днес шуменската художничка Таня Атанасова. Експозицията е подредена в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ и ще бъде представена на публиката от 17:30 ч. Таня Атанасова е завършила бившия Техникум по фина керамика и стъкло в Нови пазар. Член е на Дружеството на шуменските..
В началото на празничният декември Сдружение "Клуб култура за Шумен" кани жителите и гостите на града да се потопят в магията на словото и музиката със спектакъла "Отвъд думите". Събитието е на 1 декември от 17.30 часа в залата на Младежкия дом в Шумен. Спектакълът се осъществява с участие на актьорите Марияна Бранкованова, Росица Кехайова и..
Най-продаваният писател в последните 10 години у нас ще гостува в Шумен днес. Мария Лалева, автор на най-четените романи, ще представи последната си книга „Пътища от огън“. Това не е роман за войната, а преди всичко за любовта, за приятелството, за разделителните линии, казва тя. Към издаването на романа Мария Лалева пристъпва с малко..
С премиера на обичаната опера „Травиата“ русенската опера ще отбележи 75-ата годишнина от обявяването й за държавен оперен театър. Спектакълът ще се играе в голямата зала на Доходното здание, като завесата ще се вдигне в 19:00 часа. В ролята на Виолета Валери публиката ще види Даниела Караиванова, а на Алфред Жермон – Борис Луков. На..
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена днес - 27 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Изложбата е подготвена от..
70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“. Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата..
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..