От поредното си удивително турне се върна вокалният квартет „Абагар“. Младите жени този път показаха друга страна на своя талант, като изпълняват църковно-славянски песнопения.
Десислава Петрова, Стефка Будакова, София Генова-Митева, Христина Вълчанова – солистки в квартета и диригентът Момчил Генов получават неочаквана покана и поемат към поредното творческо предизвикателство. Преди седмица те участваха в Международния фестивал на сакралната музика в естонския град Мустве, разположен на брега на езерото Чудское.
Поканата за участието в престижния форум идва от изтъкнатия естонски диригент Валерий Петров, който детайлно е проучвал творчеството им и техните изяви в интернет.
През тази седмица певиците са поканени в античния Дион, в полите на Олимп, където ще се включат в общ балкански концерт.
Поканата, освен от гръцкото министерство на културата, идва от Марина Сати, която тази година представи страната си на Евровизия. Нейното изрично желание е било да събере формации, които изпълняват автентичен фолклор, казва Стефка Будакова, една от солистките на "Абагар"
Чуйте още от прикачения файл за участието на Абагар на фестивала в Естония и предстоящото им гостуване в Гърция.
През 2010 година излезе първият албум на вокалния квартет "Абагар", наречен „На добро“, чиито кръстник беше директорът на Радио Шумен тогава Ивайло Савов. Записите на песните, в него също бяха направени и продуцирани от Радио Шумен.
Предстои излизането на втори албум, който неофициално носи името "Молитва" и ще събере сакралната музика, която формацията е записвала в последните месеци, обясни Стефка Будакова.
Чуйте още подробности в прикачения файл.
„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова „Шишарки“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“, която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..
Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих. Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..
Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА. На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..