Минаването на годишен технически преглед на автомобилите от 22 юли насам е една от най-горещите теми в обществото. Вече един месец тестването на изправността на колите се извършва според Нардеба Н-32. Още първите дни след влизането в сила на наредбата се оказа, че много от колите не могат да покрият изискванията за допустимите норми за изгорели газове. А точно този критерий е записан в графата за опасните неизправности, което е достатъчно основание колата да бъде спряна от движение, независимо че по всички други технически показатели няма отклонения. Ще ви припомним, че заради казуса с техническите прегледи на колите изпълнителният директор на Държавната автомобилна инспекция Борислав Муеров беше освободен, а правителството спешно вкара промени в наредбата в частта й за отделените газове и срока, в който трябва да се отстрани дадена техническа неизправност. Проектът за изменение, според който отделяните газове няма да се смятат за опасна, а за значителна неизправност, както и срокът за отстраняване на неизправностите да се увеличи от 14 на 30 дни, е качен за обществено обсъждане до 11 септември. След тази дата промените трябва вече да са факт. Но дотогава прегледите в пуктовете се провеждат по сега действащите правила – 14 дни за отстраняване на неизправностите и спиране на колата от движение, ако не покрие еко нормите. Спирането от движение обаче става само при условие, че автомобилът е с вече изтекъл годишен преглед, уточни за Радио Шумен Стефан Русинов, който работи в един от пуктовете за годишни технически пунктове в Шумен. Ако колата е с все още действащ преглед, на собственика се дават 14 дни да разбере какво не е наред с изпускателната система.
Замерването на отработените газове на бензиновите коли, които са с алтернативно гориво – газ пропан бутан или метан, става и на двата вида гориво, обясни още Стефан Русинов. Основната грешка, която собствениците на такива автомобили допускат, е че карат само на газ, от което бензиновите дюзи се запушват. Затова е добре на месец или два да се изминават поне 200 километра само на бензин.
Преди да се отиде в пункта за технически преглед е добре колата да мине през сервиз, където да ѝ бъде направена пълна диагностика, препоръча Стефан Русинов.
Чуйте какво каза още той в интервюто на Людмила Борисова.
Снеговалежът на днешния 7 април не е толкова типичен, но не е и невероятен. И все пак това е един закъснял сняг. Това каза за Радио Шумен Венета Тодорова, ръководител на сектор „Прогнози“ във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. През 90-те години на миналия век също сме имали априлска снежна покривка. Особено в..
Нито едно здравно заведение в страната не може да се похвали, че няма проблем с кадрите. «Тази година, както вероятно и следващите няколко, ще крият огромни предизвикателства пред нас, основно свързани с човешкия ни ресурс», каза на днешния празник на здравните работници д-р Богомил Бойчев, управител на МБАЛ Тутракан. А недостигът на медицински..
В Световния ден на здравето по коридорите на шуменската поликлиника има доста пациенти. Тези с цветя обаче са единици. С един благодарен пациент Мина Денева се озова в кабинета на д-р Донка Савова - общопрактикуващ лекар със специалност „Вътрешни болести“. Д-р Савова е лекар от 1985 г. и не съжалява за избора си на професия и на специалност...
5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен. Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране . Събитието..
С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..
Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..