Жалба срещу наредбата на Министерския съвет за изчисляването на такса смет подадоха кметът на община Русе Пенчо Милков и председателят на Общинския съвет Христо Белоев във Върховния административен съд.
С документа правителството определя реда на национално равнище за изчисляване размера на таксата. Според кмета Пенчо Милков обаче, приетият нормативен акт по-скоро създава много проблеми при прилагане на уредбата, отколкото да ги решава. Възникват предпоставки за рязко увеличаване на размера на таксата битови отпадъци, което ще се отрази най-вече на физическите лица, категоричен е кметът.
В подадената жалба са изложени съображения за конкретни противоречия между приетата от МС наредба и Закона за местните данъци и такси, както и за нарушения в процедурата по приемането ѝ.
Кметът обясни, че община Русе възразява срещу конкретните правила, създадени с наредбата, но не и срещу новите принципни положения в Закона за местните данъци и такси, според който, от 1 януари 2025 г., размерът на таксата трябва да се определя по принципа „замърсителят плаща“.
Друг аргумент в жалбата е, че промяната в досегашния ред трябва да се случи поетапно във времето, за да се създадат условия местните администрации да настроят съществуващите си системи за нейното прилагане. Общините имат нужда да подготвят и разяснителна кампания, с която да информират населението за промените във формирането на таксата.
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен. В конкретния случай кметът на Русе..
Публична среща за обсъждане на мерки срещу замърсителите на въздуха свиква Постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе. Поканени са представители на различни институции, граждани и медии. Основната цел е да се обсъдят възможностите за нормативни промени, които да позволят по-ефективен административен контрол срещу замърсяването на..
Изложба „Русе и книгопечатането 1864 – 1944 г.“ е подредена по случай рождения ден на русенската библиотека (11 февруари 1888 г.) във фоайето на втория етаж. Най-старата книга в изложбата е „Божественото и Священо Евангелие на Господа нашего Иисуса Христа“, издадено през 1865 г. от свещеника Ненчо Несторов – една от първите книги, отпечатани в Русе...
Работилница за мартеници ще се проведе утре от 11:00 часа в Детския отдел на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе, съобщават от културната институция. Дейността е в подкрепа на кастрационния център и клиника на сдружение „Германо-българска помощ за животните“. На събитието ще присъства едно от кучетата, спасени от сдружението...
Световна награда за най-всеотдаен клас получиха ученици от 4 клас на СУ „Васил Левски" в Русе. Отличието е от международната инициатива „Бързи герои 112“ за 2024 година. Децата са отличени заради тяхната смелост, бързи реакции и придобити знания от програмата. Малките ученици помогнаха за спасяването на техния учител Мартин Вишанов, който получи..
Финансирането на спортните клубове е една от обсъжданите теми между ресорния министър Иван Пешев и кмета на община Русе Пенчо Милков. Настоящата система за частично подпомагане със средства за ремонт и изграждане на спортни съоръжения е работеща и дава резултати, но би могло да се помисли за възстановяване на предишния механизъм за 100% държавно..
Доц. д-р Десислава Атанасова е новият ректор на Русенския университет "Ангел Кънчев". Това съобщиха от учебното заведение. Досега тя заемаше поста заместник-ректор по научноизследователската дейност. До избора се стигна след като бившият ръководител проф. д-р инж. Пламен Кангалов почина на 4 септември миналата година. Десислава Атанасова беше..