Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шанс за пълноценен живот

Снимка: Архив

Ще ви разкажем една лична история. Лична, дотолкова, доколкото ще говорим за съдбата на един отделен човек. Но това е съдбата и на хиляди други млади хора в България, които живеят с различни по вид и степен увреждания и за които възможностите за трудова реализация клонят към нула. Расим Исуфов от Омуртаг е на 44 години, преди няколко години е изгубил напълно зрение. Така от човек, който развива собствен бизнес, мечтае за бъдещето и се надява на добра перспектива за себе си, той става зависим от своята майка, която започва да се грижи за него. А майка му вече е на 80 години. 

За своето заболяване и за всички трудности, с които се сблъсква, разказва Расим Исуфов.

Расим Исуфов сподели още, че не е изгубил надежда да възстанови поне част от своето зрение, като търси начини за лечение в други държави. Следи напредъка в областта на офталмологията в последните години и е сигурен, че това зрънце надежда има своята почва. Но надеждата в това време да намери работа и да създаде повече социални контакти е малка. Какви са възможностите за хора, изгубили зрение, да се реализират в Омуртаг и околните села? И какво е нужно, за да се чувстват по-пълноценни те?  

Тези въпроси зададохме на председателя на Териториалната организация на слепите в града Светлана Ананиева.

Труд, упоритост и вяра в собствените възможности – това е едната страна на въпроса с реализацията на хората със зрителни увреждания в Омуртаг, а и в цялата страна – онази част, в която става дума за онова, което те трябва да направят, за да постигнат нещо. Другата страна – това, което зависи от институциите, социалните служби и обществото като цяло, е нещо, върху което всички ние трябва да работим. За да помогнем на хората с увреждания да се почувстват приети и да им бъде даден шанс да разгърнат своя потенциал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Смилов

Сарафов и Пеевски като препъникамък

Нови предсрочни избори биха били непредвидими, каза за Радио Шумен политологът Даниел Смилов.  Той смята, че основните разминавания в преговорите за правителство между ГЕРБ, ДБ, БСП и „Има такъв народ“ са били назначението на Сарафов за главен прокурор и санитарният кордон около Пеевски.  Според него, ако всичко останало бъде договорено, ще се..

публикувано на 06.01.25 в 14:15

Шанс за дете

Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще има в края на месеца в Търговище. Целта на кампанията е да осигури достъп до професионална помощ и да насочи вниманието към значението на превенцията и ранната диагностика.  Един от специалистите, които ще провеждат прегледите, е д-р Елена Бангеева, ръководител на репродуктивния център по..

публикувано на 06.01.25 в 08:52
Първан Симеонов

Политолог: Мечтите в България идват от Европа

Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план.  Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..

публикувано на 03.01.25 в 13:36

За птиците, фойерверките и с уважение към живота

„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..

публикувано на 03.01.25 в 12:35

70 години мечта за вода

Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“.  Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи.  И..

публикувано на 03.01.25 в 09:44

До Виена и обратно

Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика.  Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска.  Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..

публикувано на 02.01.25 в 08:31

Кукери гониха злото

За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..

публикувано на 01.01.25 в 13:20