Колко килограма маджун мислите, че могат да излязат от 1 тон дини? Отговорът знаят в село Смилец.
Диненият маджун е безспорната емблема на силистренското село Смилец. Рецептата за автентичния динен мед, както още го наричат, се пази от поколения в селото и местните твърдят, че може да изкара 1 век, без да промени качествата си.
Това е основният мотив на кметството и читалището в Смилец да посветят на динения маджун празник и тази година на 8 септември, традицията ще оживее пред жителите и гостите на селцето за 9-ти път.
Някога Смилец е носил името Кара омур, затова събитието е наречено Празник на караомурския динен маджун и представя пълна въстановка на процеса по приготвянето му - от нивата до тавата.
И докато жените от селото представят старовремския начин за приготвяне на динения мед, организаторите провокират публиката си с атрактивни конкурси, забавни работилници и богата музикална програма.
Какво предстои в 9-тото издание на Фестивала на динения маджун в Смилец разказва кметицата Мария Димитрова. Младата жена е наследила традицията от своите родители и участва активно в дейностите от началото им, до днес. Христина Димитрова разговаря с нея.
От наши източници научихме, че по време на Фестивала в Смилец ще се предлага и автентичен караомурски динен маджун в разсфасофки. Оказва се, че килограм от течното злато на Добруджа струва 40 лв/ кг, но на фона на грандиозния труд, който се влага в него - е обяснимо.
От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение. В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...
Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона. През миналата година експерти от Лесозащитната..
Италия става част от живота на Росица Капра на два пъти - когато любовта я среща с Лоренцо и тя става негова съпруга и когато поема директорския пост в Основно училище „Св. св.Кирил и Методий“ в преславското село Драгоево. 180-годишното вече учебно заведение се побратимява с училището в италианското селце Подерия. От 10 години семейството на..
Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК. Тази информация в публичното пространство провокира репортерска проверка на Радио Шумен за това какви са лимитите за здравните пътеки в болниците, както и има ли недостиг на направления при личните лекари. Постъпвали ли са сигнали за пациенти, на които е отказвано лечение в болница или..
Домът за стари хора в Силистра – най-големият в България, ще се превърне в модерно социално заведение, благодарение на мащабен ремонт на стойност 17 милиона лева. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и кметът на Силистра Александър Сабанов посетиха днес мястото, за да се уверят в напредъка на строително-ремонтните дейности...
Положителният конвергентен доклад за присъединяването на страната ни към еврозоната е най-важното случило се в политически аспект, каза Айлин Пехливанова, депутат от Шумен от коалиция ПП-ДБ. Тя подчерта и заслугите на партия "Продължаваме промяната", работила усилено през последните 3 години това да се случи. В момента обаче сме свидетели как разходите..
„Шуменските депутати следим тревожната ситуация на Шуменското плато. Загрижени сме за безопасността на хората и за интересите на бизнеса“. Това заяви народната представителка от ДПС - Ново начало Айсел Мустафова. Хората от Шуменска област могат да разчитат на нас при всеки проблем, увери тя. „Областният кризисен щаб реагира адекватно“, каза още..