Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съединението - стъпка към националния идеал

Снимка: Личен архив

Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането. 

Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви историкът проф. Петко Петков, преподавател във Великотърновския университет. 

Тази идея обаче не е постигната между 1876 и 1878 г. по ред причини. Според окончателния договор, с който завършва поредната източна криза, а именно Берлинския, се създават две български автономии – политически автономното Княжество България и административно автономната провинция Източна Румелия под пряката власт на султана с генерал-губернатор християнин. 

Според проф. Петков между повечето Велики сили тогава, основно Русия, Австро-Унгария и Германия, е имало сключен протокол от 1881 г., че съединението е предстоящо. Въпросът е то да бъде направено така, че да не засегне техните интереси и т.нар. македонски въпрос. 

Каква е била политическата ситуация в Княжеството тогава и дали този акт всъщност дава началото на драмата в Македония? Отговорите на тези въпроси може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Петко Петков.

Фактическото признаване на Съединението на Княжество България и Източна Румелия се осъществява с Топханенския акт от 24 март 1886 година в Цариград между Османската империя и посланиците на Великите сили – гаранти на Берлинския договор. Въпреки известните ограничения и уговорки в неговото съдържание, той ознаменува края на битката за защита на святото дело.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброволци възстановяват „Лъвчето“

Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и  възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...

публикувано на 31.03.25 в 16:51

Кърпят още 12 улици

„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..

публикувано на 31.03.25 в 13:00

В Мюнхен танцуват по нашенски

Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..

публикувано на 31.03.25 в 11:39

Мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам

Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите.  Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце.  Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..

публикувано на 30.03.25 в 11:59

Правете нещата, които носят удоволствие

В разгара на пролетта и на прага на превъртането на часовниците, защото отново преминаваме към лятното часово време /на 30 март в 3:00 ч./, не се оставяйте в ръцете на умората, стреса и объркването.  Често се питаме - мит или реалност са те? Наистина ли един сезон, едно бутване на стрелките с час напред, може да повлияе върху здравето на психиката и..

публикувано на 29.03.25 в 11:01

България като старата Англия

66-годишният Дейл Ричард Оудс повече от 10 години споделя спокойствието, ниските разходи за живот и своето битие на пенсионер в преславското село Драгоево. Бившият мениджър в британски телеком открива утеха в България след тежък период на развод. Първоначално купува имота, за да има ваканционна къща, но скоро тя се превръща за него в..

публикувано на 28.03.25 в 14:09

Джамия обедини мюсюлмани и християни

Изтичат последните дни на свещения месец Рамазан за мюсюлманите. Време на пост, на молитви, на смирение, но и на единение. Едно шуменско село е пример за това.  В Миланово, което е част от шуменската община Велики Преслав, християни и мюсюлмани само с дарения са успели за по-малко от 4 години да превърнат старата кирпичена джамия в уютен молитвен..

публикувано на 28.03.25 в 11:04