22 септември 1908 година остава в нашата историография като едно от събитията, в които българският политически елит показва забележителни умения, като се възползва от благоприятната международна обстановка и успява да извлече максимума за държавата.
Всичко това е следствие от няколко различни условия. На първо място, желанието на Австро-Унгария да анексира Босна и Херцеговина, която според Берлинския договор от 1878 г. е окупирана за тридесетгодишен срок.
Това е нарушаване на Берлинския договор и възможност за България да се възползва от положението на международната сцена да обяви и своята Независимост.
Другият фактор са българо-турските отношения, които са свързани с промените във властта в Османската империя, след избухването на т.нар. Младотурска революция. Новата власт вместо да въвежда реформи в управлението, се насочва по линията на национализма.
Междувременно в Цариград става известният „инцидент Гешов”. На 30 август 1908 г. в столицата на османската империя е устроена гала вечер по случай рождения ден на султана, на която са поканени всички дипломатически мисии на различните държави с изключение на българския представител Иван Ст. Гешов.
С това си действие младотурците искат да подчертаят васалното положение на България. В същото време българското правителство на Александър Малинов използва инцидента като повод за обявяването на независимостта.
Според проф. Милко Палангурски, преподавател във Великотърновския университет, 22 септември вече е част от националния ни календар на общество, което припознава делото на предците ни.
Още подробности може да чуете в прикачения файл и интервюто на Миглена Стефанова с проф. Милко Палангурски.
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..
Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен. По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..
Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..
35 години от учредяването на КНСБ се навършват днес. Най-голямата обществена организация в България с над 300 хиляди членове е създадена на 12.02.1990 г. КНСБ стартира кампания с протестна декларация и подписка за повишаване на заплатите на работещите в психиатричните болници, както и за екипите, обгрижващи пациентите в различните центрове за..
Една от най-честите лекции, която съдии и прокурори от Русе са изнасяли през последната година пред учениците от Русе, е на тема „Сключване на трудов договор и трудови правоотношения. Защита на трудовите права“. Темата се оказа изключително вълнуваща за гимназистите, а част от тях вече имат и трудов опит, каза пред Радио Шумен председателят на..
Започна информационната кампания за най-амбициозния проект, свързан с подобряване на чистотата на въздуха в община Шумен. Екипът на кампанията ще посети всяко населено място, за да обясни целите на смяната на печката за твърдо гориво с климатик. В добре отоплената зала с печка на дърва в читалището в Мараш жителите на селото очакваха екипа на..