Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сестра Мери Грейс от Танзания

Танзания е изключително интересна тропическа африканска страна. Килиманджаро, Серенгети, остров Занзибар... . Тя е дом на повече от 100 народи и племена. И непозната за мнозина от нас.

На хиляди километри на север от Танзания е шуменското село Царев брод,където  вече 110 години живее и служи на хората и Бог малко сплотено общество – на Сестрите Бенидиктинки от католическия манастир. Светата обител е с бурна история, но и до днес вратите и са отворени всеки ден за хората. А зад оградата кипи живот. Сестрите организират младежки и детски инициативи, лагери, срещи, имат трапезария, помагат на хора в нужда, включително от местната психиатрична болница.  В Царев брод днес има монахини от  Германия, Корея, България и Танзания..

Ето това е връзката между Танзания и Царев брод, където от една година живее посветена на вярата 27- годишната Мери Грейс.

Сестра Мери Грейс е една от 7-те монахини  днес в Бенидиктинския католическия манастир.  На 18 години Грейс се посвещава на Бог и става монахиня, дори твърди, че това и е било мечта. Вече една година живее в манастира в селото и казва, че животът тук и харесва – храната, хората. Ритъмът на живот не е по-различен от манастира в Южна Танзания, където е била в началото. Молитвите се редуват с работа, а след 9.30 часа сутринта посрещат хора, които искат да разгледат манастира или се интересуват от прословутите мехлеми на сестрите.

Сестра Мери Грейс е поредната героиня в рубриката "Новите нашенци". В интервюто на Христина Димитрова ще чуете подробности за пътя и до България,  за живота в манастира и за родината и, за която малко знаем. И всичко това на български език, който учи едва след като идва у нас.

Интервюто със сестра Мери Грейс от Танзания  е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.

Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Снимам, когато видя красота

Петя Радкова от Разград е ритуалчик по професия и фотограф по душа. Вдига фотоапарата, за да снима красиви неща. А хубава в очите на фотографа, може да бъде и една обикновена за някого локва. Открила силата на това изкуство, коeто по думите й може и да бъде "спасителен пояс в тежки момента от живота", преди около 15 години. Вече има две..

публикувано на 20.10.24 в 10:53

Вкусни неделни рецепти от Боряна

Днес световната кулинарна общност отбелязва Международния ден на главните готвачи. Той се чества вече 20 години по инициатива на Световната асоциация на главните готвачи, а целта е популяризиране на професията. Пътят до това да станеш готвач обикновено е дълъг и с много предизвикателства, не е лесно и да управляваш екип от хора. Това споделя Боряна..

публикувано на 20.10.24 в 10:31

Тиктакаща любов

Защо в ателието на един часовникар, който държи най-много на точността, всички механизми по стените са замръзнали на 12 часа и пет минути? Ако забележите това, когато влезете при Румен Тодоров и го попитате, първа през смях ще ви отговори съпругата му Нели. Историята е много романтична и отвежда към 1983 г., когато била първата им среща до..

публикувано на 19.10.24 в 15:30

Голямото скаутско джамборе

Млади скаути и водачи от страната са в Шумен, откъдето заедно ще участват в Световното скаутско джамборе. Акцент в контактите онлайн и чрез радио ефир ще са етикетът и безопасността при общуването.  Днес 30 скаути и 10 техни водачи от скаутските клубове „Албатрос“, „Приста скаут“ - Русе и Креслив орел- Шумен посетиха Радио Шумен. Те връчиха..

публикувано на 19.10.24 в 12:02

Тиквендюл в Юпер

Ценители на тиквата и дюлята се събират днес за 6-ти път в кубратското село Юпер. Там ще се проведе празникът с най-колоритното и звучно име у нас  "Тиквендюл", за да популяризира добрите ни кулинарни традиции в приготвяне на ястия с двата есенни дара на природата.  Събитието се организира от Народно читалище " Напредък 1915" и ще предложи на публиката..

публикувано на 19.10.24 в 09:02

Заедно пишем историята

С научна конференция „Съвременният дискурс в науката“ Педагогическият факултет на Шуменския университет отбелязва днес 40 години от създаването си.  Честването на годишнината започна с откриване на изложбата „Заедно пишем историята“, която представя награди и отличия за постиженията на студенти и преподаватели от факултета през годините.  В момента..

публикувано на 18.10.24 в 15:40

Шумен става технологичен център

Да се подпомогне икономическото развитие на Шумен и региона, като се създават работни места в IT-сферата. Това е целта на двудневния технологичен форум BEST ’2024, който започна   в Шумен днес. За пета година с ъбитието събра представители на бизнеса, науката, образованието и технологиите с амбицията да направи реално работеща връзката между тях...

публикувано на 18.10.24 в 15:00